Наші меценати


Дмитро Піркл

Дмитро Піркл — відомий в Україні і за ї межами меценат, пошуковець, медальєр та активіст Майдану, член Асоціації благодійників України, який давно співпрацює з музеями і поповнює їхні колекції цікавими знахідками та авторськими творами. Упродовж 2007 – 2013 рр. його дарунки збагатили фонди Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д. Яворницького, Львівського історичного музею, музею Українського католицького університету, Музею Івана Гончара в Києві, Музею історичних коштовностей України, музею Чигиринського національного заповідника та Українського музею у Нью-Йорку.

В 2014 р. розпочалася плідна співпраця Дмитра Піркла з запорізькими музеями — Запорізьким обласним краєзнавчим музеєм та Музеєм історії запорозького козацтва.

Передаючи пам’ятки до музейних колекцій Дмитро Піркл зізнається: «Мені імпонує філософія благодійництва». Він твердо переконаний в тому, що музейні експонати мають працювати.

У фонди нашого музею на початку 2014 року Дмитро Піркл передав комплекс матеріалів, пов’язаних із подіями на Євромайдані 2013 – 2014 рр.: пам’ятну медаль, присвячену ЄвроМайдану, а також каски з унікальним розписом, щити, саморобні бронежилети, протигази, дубинки, цілу низку буклетів, наліпок, інформаційних листків з київського Майдану.

21 жовтня 2014 р. Дмитро Піркл передав до фондів нашого музею випуск німецької газети «Berliner Illustrierte Zeitung» (Берлінська ілюстрована газета»), в якій йдеться про підрив Дніпрогесу у 1941 р. та відновлювальні роботи на ньому у 1941 – 1942 рр., унікальний німецький фотоальбом «Zusammenstellung der Bilder vom Dnjepr-Kraftwerk» («Підбірка фотографій Дніпровської електростанції»), де крок за кроком задокументовано процес відбудови Дніпрогесу у 1941 – 1943 рр.

 

3 листопада 2014 р. Дмитро Піркл подарував нашому музею дві роботи німецького архітектора та художника Герхарда Букендайля, на яких зображено запорізькі краєвиди часів Другої світової війни, а також декілька німецьких фотографій часів окупації, зроблених на території міста Запоріжжя та на його околицях.

 

4 лютого 2015 р. Дмитро Піркл передав музею комплект поштових конвертів і марок, погашених в День Соборності 22 січня 2015 р. на Центральному поштамті країни. Вшановуючи пам’ять перших Героїв Небесної Сотні та з нагоди річниці подій на Майдані, «Польова пошта Майдану» випустила спеціальний блок із світлинами Сергія Нігояна, Михайла Жизневського та Юрія Вербицького.

 

20 лютого 2015 р. меценат подарував музею 14 німецьких поштових марок часів ІІ Світової війни. Крім того, Дмитро Піркл вкотре поповнив майданівську колекцію музею. Цього разу до фондів було передано конверт, листівки серії «Майдан тебе пам'ятає», погашені 18 лютого 2015 р. на центральному поштамті м. Києва, а також буклет «Пам'яті Героїв Небесної Сотні», виданий Польовою поштою Майдану.

 

23 квітня 2015 р. Дмитро Піркл подарував музею видання «Німецької будівельної газети» 1911 р. з великою статтею про Кічкаський міст через Дніпро, а також перепустки, пам'ятки, листівки, наліпки з київського Майдану, всього більше 20 одиниць.Леонід Петрашин

Леонід Петрашин – відомий запорізький колекціонер, постійний партнер Запорізького обласного краєзнавчого музею. Протягом багатьох років Леонід Петрашин надає предмети з власної колекції для експонування на виставках та в експозиціях нашого музею. Партнерські стосунки пов'язують його і з Музеєм історії запорозького козацтва Національного заповідника «Хортиця».


Леонід Петрашин добре обізнаний в музейній справі, адже декілька років свого життя присвятив роботі в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї. 

В 2013 р. для експозиції «Запорізький край у першій половині ХІХ ст.» Леонід Петрашин передав музею на тимчасове експонування цілий комплекс речей періоду Кримської війни 1853 – 1856 рр. Серед них кіраса першої половини ХІХ століття, холодна зброя.

 

Протягом 2014 – 2015 рр. Леонід Петрашин передав музею багато старожитностей, серед яких кременеві знаряддя праці, наконечники скіфських стріл та сокири скіфського періоду, булава, середньовічні сокири, стремена тощо. На особливу увагу заслуговує колекція касок першої половини ХХ ст.

 

4 лютого 2015 р. Леонід Петрашин подарував музею комплекс білогвардійських листівок 1919 року, надрукованих на Катеринославщині (зокрема в місті Нікополь).

 

2016 р. для нового залу «Запоріжжя на зламі імперій. 1914 – 1921 роки» Леонід Петрашин передав зразки зброї – колекцію гранат, гвинтівки, холодну зброю, а також нагороди, листівки.Олег Фатєєв

Олег Фатєєв — випускник історичного факультету Запорізького національного університету. Професійно займаючись вивченням давньої історії краю та проживаючи в м. Нікополі, він з 1986 року веде охоронні спостереження за Капулівським городищем, однією з найцікавіших пам'яток археології. Сферою наукових інтересів О. Фатєєва є історія греко-скіфських торгово- економічних зв'язків IV – III ст. до н. е. О. Фатєєва — автор близько двох десятків наукових публікацій з економіки і палео-економіки, учасник багатьох міжнародних наукових конференцій.

24 жовтня 2012 року передав до фондів Запорізького обласного краєзнавчого музею скарб античних ольвійських монет «борисфенів» у кількості 101 од., знайдених в районі с. Капулівка Дніпропетровської області.


У 2010 році О. Фатєєв передав до нашого музею велику колекцію раритетів, зібрану на тому ж Капулівському скіфському поселенні, а саме: клейма давньогрецьких майстрів, астиномів, залишених на амфорах.