Зал «Запоріжжя на зламі імперій»

19 липня 1914 року (2 серпня за новим стилем) розпочалася Перша світова війна. Військові дії безпосередньо не відбувалися на території Запорізького краю, але їх відлуння мали відчутний вплив на політичне, економічне та громадське життя міста Олександрівська. З перших днів війни було розпочато масову мобілізацію. Вже в серпні мобілізовано близько 5 тис. чоловік. В експозиції представлені фотографії наших земляків-воїнів, зброя, екстрений випуск газети «Александровский вестник», форма солдата російської армії (реконструкція).

 

Політична та економічна кризи спричинені війною призвели до зубожіння населення і, як наслідок, активізації діяльності різних політичних партій про що свідчать агітаційні листівки, матеріали виборів до міської думи. Вперше в музеї представлені документи і фотографії, що висвітлюють діяльність українських органів влади та Українських січових стрільців. В експозиції форма сотника УСС Дмитра Вітовського (реконструкція). В нашому місті стрільці перебували майже два місяці. За цей час вони розгорнули широку культурно-освітню, державотворчу діяльність: викладали на курсах українську мову, займалися упорядкуванням бібліотеки «Просвіти», заснували тижневик «Січ», організовували читальні, освітні гуртки, театральні вистави. З метою вшанування полеглих запорозьких козаків 29 червня 1918 року Українські січові стрільці спільно з козаками 2-го Запорозького пішого полку встановили залізний хрест на о. Хортиця, який був освячений панотцем Миколою Мошнягою. 

 

Значне місце на виставці займають матеріали присвячені діяльності селянського повстанського руху під керівництвом Нестора Махна, більшовиків та білогвардійців.

 

В експозиції представлено понад 220 експонатів із фондів Запорізького обласного краєзнавчого музею та приватної колекції Л. Г. Петрашина.