Місто Олександрівськ на листівках початку ХХ ст.

Наприкінці ХІХ – на початку ХХ ст. в країнах Європи та Росії набули великої популярності видові поштові листівки, що стали новим типом поштових відправлень. Їх поява була пов’язана з бурним ростом міст та широким розвитком фотографії та друкарської справи в цей період.


В фондах Запорізького обласного краєзнавчого музею зберігається велика колекція поштових карточок, виданих наприкінці ХІХ – та протягом ХХ ст. Більшість з них була видана олександрійськими видавцями та власниками книжкових крамниць: І. Лавутом, Р. Годенком, М. Лепським, Д. Ісааком, І. Енгелем. Листівки з видами нашого міста видавалися і в інших містах Російської імперії — наприклад, в Ризі та Москві.


На листівках, що зберігаються у фондах нашого музею, зображені вулиці та окремі будівлі міста Олександрівська та прилеглих селищ (Кічкас, Острів Хортиця, Канцерівка), мости, види ріки Дніпра, в тому числі і Дніпровські пороги. Сьогодні кожна з цих листівок — цінний історичний документ, адже на них зображений цілий пласт зниклої міської культури кінця ХІХ – початку ХХ століть.

 

Колекція листівок нашого музею неодноразово виставлялася на відповідних виставках. Деякі листівки були видані в наборах поштових листівок «С приветом из Александровска» (2012) та «Старе місто» (2014).