У Запоріжжі пройшла «Музейна дика ніч»

20 травня 2017 р.


В Запоріжжі відкрили виставку про «розстріляне відродження»

11 травня 2017 р.

11 травня 2017 р. у виставковій залі Запорізького обласного краєзнавчого музею відбулося відкриття фотодокументальної виставки «Слово, обірване у Биківні» – спільного проекту Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» та Українського незалежного видавництва «Смолоскип».

 

Цим відкриттям фактично започаткована програма співпраці між Заповідником і Музеєм-заповідником «Садиба Попова», котра має поширитися на музейні заклади Запорізької області, в яких передбачається показ виставок, присвячених добі масових політичних репресій 1937 – 1941 років, з метою найширшого інформування суспільства про механізми реалізації, винуватців і жертв більшовицького терору.

 

У вступному слові директор Запорізького обласного краєзнавчого музею Михайло Мордовськой підкреслив, що відкриття виставки є знаковим прикладом взаємодії між закладами сфери культури Києва і Запоріжжя. Знання трагічних сторінок української історії, особливо періоду «Великого терору», розуміння масштабів тих втрат, що їх зазнала українська культура та суспільство, на його думку, не лише допомагатиме в розумінні реалій 30-х років, а й сприятиме процесам національного самоусвідомлення.

 

Генеральний директор Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» Богдан Біляшівський підкреслив, що Биківнянський мартиролог представлений десятками тисяч прізвищ репресованих, розстріляних у внутрішніх в’язницях НКВС УРСР у Києві та похованих на території Биківнянського лісу. З-поміж них чільне місце посідають видатні діячі українського мистецтва, науки, освіти. Презентована у Запоріжжі виставка «Слово, обірване у Биківні» – покликана розповісти про Биківнянську трагедію крізь призму людських доль, зокрема, літераторів. Письменники покоління «Розстріляного відродження» представляють абсолютно різні стильові напрямки та життєві стратегії, бо серед них були як аполітичні митці, так і ті, хто допомагав встановленню й укріпленню радянської влади в Україні, ті, хто зажив слави ще за життя, і ті, хто робив у літературі перші кроки. Абсурдні звинувачення у шпигунстві, терористичній діяльності, антирадянській агітації, фактично нічим не підтверджені, поклали кінець як їхнім кар’єрам, так і їхньому життю. Виставка побудована в значній мірі на основі матеріалів архівно-кримінальних справ розстріляних літераторів.

 

Заступник генерального директора Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» з наукової роботи Тетяна Шептицька звернула увагу присутніх на символічність назви виставки, адже слово митців, яке було для них робочим інструментом і сферою професійної діяльності, часто ставало предметом звинувачень, як наприклад, у випадку з М. Йогансеном, О. Соколовським. Радянська тоталітарна система доклала максимальних зусиль, аби знищити українських письменників морально, ламаючи через систему допитів, фізичних тортур і психологічного тиску, вибиваючи свідчення на самих себе і колег по перу. Ця ж система знищила їх фізично і намагалась стерти про них пам'ять, забороняючи твори, викреслюючи з навчальних програм і курсів, даючи брехливі відомості про обставини смерті.  Проте знайдені і представлені на виставці матеріали не лише дозволяють відтворити останні кроки у вічність представників «Розстріляного відродження», а й засвідчують незнищенність українського художнього слова.

 

Директор Васильківського історико-архітектурного музею-заповідника «Садиба Попова» Валерій Стойчев подякував авторам виставки і висловив сподівання на продовження співпраці між музейними закладами Києва та Запоріжжя, а також проанонсував подальші маршрути виставки Запорізькою областю.


Колекцію музею поповнили офорти О. Пащенка

7 квітня 2017 р.

7 квітня 2017 року в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відбулася зустріч із відомим українським меценатом, пошуковцем, медальєром Дмитром Пірклом.

 

Меценат, як завжди, завітав до музею не з пустими руками. Цього разу Дмитро Піркл презентував запоріжцям три офорти 1945 року із серії «Відбудова Дніпрогесу» руки видатного українського графіка Олександра Пащенка.

 

Олександр Сафонович Пащенко (1906 – 1963) – відомий український графік, Народний художник УРСР, член-кореспондент Академії мистецтв СРСР. Його твори представлені в багатьох музеях України, а також у приватних колекціях. Головною темою творів графіка стали промислові майданчики України, індустріальні і ліричні пейзажі, виконані здебільшого в техніці ліногравюри та офорта.

 

Визнання до Олександра Пащенка прийшло у 1937 році на одній з виставок українських художників. Серія гравюр з альбому «Київська сюїта» привернула тоді увагу виконавською майстерністю, поетичними образами Києва. Відомими стали й інші серії художника, такі як «Києво-Печерська лавра», «Відбудова Дніпрогесу» (1945 – 1946 роки), «Народження Кременчуцької ГЕС» та інші.

 

Дмитро Піркл подарував роботи Олександра Пащенка Запорізькому обласному краєзнавчому музею. Згодом вони займуть гідне місце в експозиційних залах нашого музею.

 

Передача вітчизняним музеям раритетів, знайдених по всьому світу — не разові акції, а життєва позиція Дмитра Піркла. Цінні пам’ятки від мецената збагатили фонди багатьох українських музеїв.

 

Раніше Дмитро Піркл передав Запорізькому обласному краєзнавчому музею комплекс матеріалів, пов’язаних з подіями Революції Гідності 2013 – 2014 рр.,  німецький фотозвіт відбудови Дніпрогесу, німецькі поштові марки, газети часів Другої Світової війни та багато іншого.


Фестиваль «Місто з яйцями» знову у краєзнавчому музеї

07 квітня 2017 р.

7 квітня 2017 р. в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відбувся етап третього щорічного беззбройного фестивалю яєць та борошна «Запоріжжя – місто з яйцями». Так, в рамках фестивалю в музеї пройшла фото-сушка «В клярі», де запорізькі фотохудожники і звичайні учасники тих подій представили світлини, зроблені того дня у м. Запоріжжі. Крім того, після презентації фотовиставки, у актовій залі музею було показано документальний фільм про «яєчну неділю» у Запоріжжі.


Запорізьким музейникам презентували збірку «Культ чи культура: розвиток учасницьких практик в музеях»

23 березня 2017 р.

23 березня 2017 р. в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація збірки, розробленої за матеріалами тренінгової програми «Культ чи культура: розвиток учасницьких практик в музеях», що був реалізований у 2016 році Центром розвитку музейної справи (м. Київ) за підтримки Goethe-Institut в Україні.

 

До збірки увійшли надзвичайно цікаві лекції Міхаеля Фера про партисипацію у музеях, Юлії Ваганової про реалізацію проекту Національного художнього музею України «Герої. Спроба інвентарізації», Дарії Агапової про музейну комунікацію, Марка Гегенфуртнера про те, як зробити музеї видимими, Олени Гончарук про позиціонування і просування музеїв у сучасному медіапросторі, Фредеріке Мьошель про проектний менеджмент у музеях.

 

Крім того, до збірки увійшли описання проектів-переможців, що наприкінці тренінгової програми отримали гранти та мали змогу реалізувати свої ідеї. Під час презентації про свій шлях до реалізації проекту «Мелітопольські немелітопольці: знайти себе в новій громаді» розповіли представники Мелітопольського міського краєзнавчого музею.

 

 

Участь в презентації взяли музейні працівники, представники державних та недержавних установ культури Запорізької області тощо.


У Запоріжжі відкрили виставку німецьких художників України

17 березня 2017 р.

У 2017 році весь християнський світ відзначатиме 500-річчя Реформації, початком якої прийнято вважати виступ німецького ченця Мартіна Лютера 31 жовтня 1517 р. Того дня він прибив 95 тез до брами собору у Віттенберзі. Соціальні явища, породжені Реформацією, є одними з найбільш впливових в історії людства. Західна цивілізація немислима без здобутків Реформації. Можна з упевненістю сказати, що нинішній успіх, економічні, наукові, політичні та державницькі здобутки Європи, США та ряду інших країн світу – досягнуті у певній мірі завдяки Реформації. Реформація дала початок процесам, що змінили світ.

 

17 березня 2017 р. у рамках відзначення 500-річчя Реформації у виставковій залі Запорізького обласного краєзнавчого музею відкрилася виставка німецьких художників України – Заслуженого художника України, члена Національної спілки художників України Гаррі Вільгельмовича Руффа (м. Макіївка) та члена Спілки письменників України, художниці Галини Вікторівни Невінчаної (м. Біла Церква).

 

Гаррі Руфф привіз до Запоріжжя виставку «Кірхи України», створену за підтримки Ради німців України та Лютеранського кафедрального собору Святого Павла (м. Одеса). Роботу над цією серією картин художник розпочав ще у 2014 р. і присвятив її 500-річчю Реформації. Гаррі Руфф працює у жанрі станкового живопису. Понад 50 років він приймає активну участь у пленерах та виставках різних рівнів в багатьох країнах світу. В 2015 р. в Брюсселі Гаррі Руфф був прийнятий до Міжнародного союзу художників за мир, отримав нагороду Європарламенту «Золотий пензель миру». Сьогодні роботи художника прикрашають колекції музеїв України та приватні колекції у Австрії, Великій Британії, Німеччині, Греції, Ізраїлі, Канаді, Китаї, Хорватії, США, Білорусі, Росії.

 

Галина Невінчана представила запорізькому глядачеві графічні роботи, на яких зображено пам’ятки менонітської архітектури м. Запоріжжя та Запорізької області. Серія робіт так і названа «Спадок менонітської культури». Галина Невінчана автор багатьох виставок у Білій Церкві, Києві, Бадапешті, Софії.

 

Проект проводиться з ініціативи Ради німців України за фінансової підтримки Федерального уряду Німеччини через Благодійний фонд «Товариство розвитку» спільно з Громадською організацією «Миколаївський центр німецької культури» та Громадською організацією «Запорізьке міське об’єднання німців «Відродження».


Запорізькі історики презентували посібник про Українську революцію

17 березня 2017 р.

17 березня 2017 р. в актовій залі Запорізького обласного краєзнавчого музею було презентовано посібник «Українська революція 1917 – 1921 рр.». День презентації був обраний невипадково – саме 17 березня виповнилося рівно 100 років одній з ключових подій Української революції – утворення Центральної Ради.

 

Книга була написана колективом істориків Запорізького національного університету. Видання представили троє співавторів – Федір Турченко, Тетяна Винарчук та Володимир Марчук.

 

Професор Федір Турченко наголосив, що попри свою значущість українські події 100-річної давнини сьогодні лишаються маловідомими для більшості українців. В наш час як ніколи важливо засвоїти уроки тих подій, аби не втратити державу, як тоді.

 

У брошурі на 28 сторінках стисло викладені основні події революції в Україні від її початку у 1917 році до поразки боротьби за незалежність у 1921-му. Акцент робиться на причинах поразки українського руху, історичному значенні революції та її уроках.

 

Видання розраховано на лекторів та викладачів, студентів, а також на всіх, хто цікавиться темою. Брошура зокрема має стати в нагоді військовим, які займаються виховною роботою в Збройних силах та Нацгвардії. Тому на презентацію завітали військовослужбовці – офіцери та солдати.

 

Директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької ОДА Владислав Мороко додав, що ідею зробити такий посібник у значній мірі підказав військовослужбовець підрозділу ВСП «Сармат» Андрій Дячко. Він, за словами чиновника, поскаржився, що в армії дуже не вистачає таких матеріалів. У відповідь історики написали працю, а спонсором видання виступив народний депутат Ігор Артюшенко. Присутній на заході А. Дячко першим отримав кілька примірників для свого підрозділу. За словами В. Мороко, на цьому робота в даному напрямку не завершиться – незабаром буду видані праці про історію українського війська та українську символіку.

 

За матеріалами depo.ua 


«Історію на шпангоутах» презентували у Запорізькому обласному краєзнавчому музеї

16 березня 2017 р.

16 березня 2017 р. в актовій залі Запорізького обласного краєзнавчого музею пройшла презентація книги «Історія на шпангоутах».

 

Протягом трьох останніх років (з 2014 до 2016 рр.) співробітниками відділу охорони пам’ятників здійснювалася реставрація двох старовинних кораблів з колекції Національного заповідника «Хортиця». Роботи проводилися за фінансової підтримки Посольського фонду США при сприянні Благодійного фонду «Хортиця».

 

В рамках проекту були відреставровані два пам’ятника – дубель-шлюпка 1737 р. та байдак початку ХХ ст. Перший з них має безпосереднє відношення до подій російсько-турецької війни 1736 – 1739 рр. Друге – типове річкове судно, досить розповсюджене у Східній Європі у XVII – XIX ст.

 

Паралельно з реставрацією науковці заповідника проводили і наукову роботу. Так, було складено креслення дубель-шлюпки, досліджені етапи будівництва та ремонту байдака, описані супутні знахідки, підготовлені наукові публікації. Презентована книга стала своєрідним звітом про проведену роботу. Вона складається зі статей окремих авторів, що торкаються різних аспектів реставрації старовинних суден: принципів музеєфікації старовинних вітрильників, теорії кораблебудування у XVIII – XIX ст., методів та особливостей реставрації різних груп предметів тощо.

 

Книга містить велику кількість ілюстрацій – репродукцій, креслень, фотографій.

 

Фото Сергія Лаврова