Виставку юного художника з Харкова презентували в запорізькому музеї

29 серпня 2017 р.

29 серпня 2017 р., напередодні Дня знань, в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка живопису «Янголи Світу» 10-річного харківського художника-вундеркінда Вадима Тульчевського.

 

Вадим захоплюється малюванням з 4 років. За всього шість років творчої діяльності юний художник став учасником 16 міських, обласних та міжнародних фестивалів та конкурсів дитячої творчості як в Україні (Київ, Харків, Львів, Бердянськ), так і за кордоном (Білорусь, Литва, Польща, Росія, Франція). За плечима Вадима Тульчевського три персональні виставки: «Ця ніч Свята» — галерея «Бузок», м. Харків (2015) та «Янголи Світу» — Бердянський художній музей ім. Ісака Бродського, м. Бердянськ (2017), Приморський районний краєзнавчий музей, м. Приморськ (2017).

 

Малюнки маленького митця цікаві та змістовні, у них відчувається прагнення автора спробувати себе у різних техніках (гуаш, олівці, акрил на склі, вітраж, та ін.) та жанрах (міський пейзаж, побутова картина, портрет натюрморт, ілюстрації на біблейську тематику). Емоційні, сповнені фантазією художні твори віддзеркалюють різнобічний досвід спілкування хлопчика з оточуючим світом та захоплюють дитячою щирістю. Всього на виставці представлена 41 робота юного автора — переважно вітражний розпис та роботі на полотні.

 

Виставка триватиме місяць.


Запорізький обласний краєзнавчий музей взяв участь у «Доброму базарі»

27 серпня 2017 р.

Запорізький обласний краєзнавчий музей взяв участь у загальноміському благодійному заході «Добрий базар», що відбувався на площі Маяковського протягом вихідних 26 – 27 серпня. Організатори влаштували для мешканців та гостей міста благодійний розпродаж. Серед лотів були речі відомих людей Запоріжжя. Частина зібраних коштів планується витратити на встановлення пандусів для людей з обмеженими можливостями.

 

 

Запорізький обласний краєзнавчий музей долучився до свята «Добрий базар» і влаштував фотозону «Старе місто» та фотовиставку із зображеннями вуличок Олександрівська. Всі охочі могли присісти на справжню олександрівську лавку та попозувати на фоні великого банеру. Музейники же протягом двох днів проводили віртуальні екскурсії старим містом, показуючи запоріжцям старі фотографії.

 

Відвідувачам пропонували придбати якісні товари від виробників (одяг, біжутерія, галантерею тощо) за прийнятними цінами та великими знижками. Крім того на святі працювали фуд-зона, фотозони, для маленьких запоріжців була влаштована дитяча зона з майстер-класами та веселими аніматорами. Зі сцени «Доброго базару» виступали кращі музичні колективи міста.

 


Запорізькі музеї підготували міні-виставки до Дня Незалежності України

22 серпня 2017 р.

22 серпня у Запорізькому академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. В. Магара відбулися урочистості з нагоди Дня Незалежності України. В цей день запорізькі музеї та бібліотеки підготували для учасників та гостей заходу приємний сюрприз — міні-виставки з власних колекцій.

 

Так, Запорізький обласний краєзнавчий музей представив міні-виставку, головним експонатом якої стала козацька гармата XIV – XVII ст. Національний заповідник «Хортиця» показав козацькі прапори, а Запорізький обласний художній музей — портрети українських гетьманів та унікальну колекцію українських рушників та одягу.

 

 

Продовжилися урочистості театралізованим концертом з символічною назвою «Україна є. Україна буде!», який підготували артисти театру ім. В. Магара.


В Запорізькому обласному краєзнавчому музеї запропонували нове бачення Дніпробуду

25 травня 2017 р.

25 травня 2017 р. в рамках Обласного семінару для директорів музеїв та заповідників, організованого Департаментом культури, туризму, національностей та релігій Запорізької ОДА та Запорізьким обласним краєзнавчим музеєм, відбулася презентація оновленого залу «Дніпрогес: підкорення стихії» обласного краєзнавчого музею. Зал після реекспозиції вперше побачили гості «Музейної дикої ночі», що відбулася минулої суботи, 20 травня.

 

Дніпро вище Запоріжжя був перерізаний величезною кількістю кам’яних брил, які утворювали пороги, забори та острівці. Ця обставина унеможливлювала судноплавство і вирішувати цю проблему почали з початку XVIII ст. Наприкінці століття були побудовані шлюзи та обвідні канали на найбільш проблемних місцях. Однак успіх Північноамериканських країн в гідроелектроенергетиці наприкінці ХІХ ст. спонукав до вирішення транспортної проблеми додати ще й вирішення енергетичної. Запоріжжя було приречене отримати Дніпрогес. І він був створений інтелектом найкращих спеціалістів світу, руками десятків тисяч робітників.

 

Виставка «Дніпрогес: підкорення стихії» працювала у Запорізькому обласному краєзнавчому музеї з 2005 р. Реекспонована виставка отримала новий дизайн: металоконструкції та дерево перегукуються з конструкціями палубів та конструктивними особливостями самої Дніпровської гідроелектростанції. Проте головні зміни відбулися в концептуальному підході до сприйняття Дніпровського будівництва та індустріалізації в цілому. До традиційного сприйняття об’єкту як основи розвитку нового міста додається аналіз замовчуваних раніше наслідків цього процесу. Індустріалізація пов’язується з наймасштабнішим у світі голодом. Особлива увага звертається на людей, їхні типажі, працю та побут. Історія Дніпробуду подана у контексті подій у всьому СРСР.

 

Результатом було підкорення не тільки водної, але і суспільної, людської стихії, коли особиста воля була знищена тимчасовими інтересами неіснуючої вже держави.


В Запоріжжі відбувся щорічний семінар для директорів музеїв та заповідників

25 травня 2017 р.

25 травня 2017 р. в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї пройшов традиційний щорічний семінар для директорів музеїв та заповідників з актуальних питань розвитку музейної справи, організований Департаментом культури, туризму, національностей та релігій Запорізької ОДА.

 

Перед представниками музеїв Запорізької області з вітальним словом виступив директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій. Від наголосив на важливості роботи, що її проводять музейники і необхідності суттєвих змін в галузі.

 

На семінарі зокрема підіймалися питання використання арт-технологій у сприйнятті музейних експозицій дітьми з особливими потребами (Л. Шульга), специфіка відтворення музейними засобами подій Української революції 1917 – 1921 років (Л. Ноздріна), система безпеки музеїв та заповідників (В. Стойчев), використання учасницьких практик в запорізьких музеях (Л. Ібрагімова), нестандартні підходи у залученні відвідувачів до музеїв (М. Мордовськой), а також актуальні питання щодо музейної діяльності (І. Пономаренко).

 

В рамках семінару колегам було презентовано оновлену експозицію Запорізького обласного краєзнавчого музею «Дніпрогес: підкорення стихії».


У Запоріжжі пройшла «Музейна дика ніч»

20 травня 2017 р.

20 травня 2017 р. до Міжнародного дня музеїв, що відмічається у всьому світі 18 травня, в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї втретє відбулася «музейна ніч».

 

Особливістю цьогорічної «Музейної дикої ночі» стала співпраця одразу чотирьох музеїв — Запорізького обласного краєзнавчого музею, Василівського історико-архітектурного музею-заповідника «Садиба Попова», Музею історії зброї та Музею історії музичних інструментів «БарабанЗА». Кожен з музеїв мав власну локацію, де представив експонати з власних колекцій.

 

Василівського історико-архітектурного музею-заповідника «Садиба Попова» представив макет маєтку та експонати з власної колекції. Міні-експозиція супроводжувалася невеликою екскурсією.

 

Музей історії зброї продемонстрували взірці холодної та вогнепальної зброї ХХ ст., в тому числі легендарний пістолет «маузер» Павла Дибенка. Пістолет було подаровано П. Дибенку першою та другою дружиною — Олександрою Коллонтай та Валентиною Стафілевською. На руків’ї «маузера» збереглися написи «Шура» та «Валя».

 

Найголоснішою була локація Музею історії музичних інструментів «БарабанЗА». Керівник музею не тільки знайомив гостей свята з етнічними музичними інструментами, але й проводив майстер-класи гри на них.

 

Власне Запорізький обласний краєзнавчий музей представив гостям «Музейної дикої ночі» оновлену експозицію «Дніпрогес: підкорення стихії», що отримала не тільки новий дизайн, але й нову концепцію. До традиційного сприйняття об’єкту як основи розвитку нового міста додається аналіз замовчуваних раніше наслідків цього процесу. Індустріалізація пов’язується з наймасштабнішим у світі голодом. Особлива увага звертається на людей, їхні типажі, працю та побут. Історія Дніпробуду подана у контексті подій у всьому СРСР.

 

Щопівгодини залами музею проходили екскурсії. В цілому за вечір науковими співробітниками було проведено 9 екскурсій з різноманітних тем. Велику цікавість викликали авторські екскурсії нічними вулицями старого міста від Валерія Стойчева та Романа Акбаша. 

 

Найбільшим майданчиком «Музейної дикої ночі» стала велика виставкова зала музею. Саме тут протягом вечора відбувалися концерти, підготовлені музикантами Запорізької обласної філармонії. Класичні твори, джазові імпровізації від запорізьких віртуозів зібрали повний зал! На завершення музичного вечора перед гостями з етно-імпровізаціями виступив колектив «БарабанЗА».

 

Дітям була запропонована окрема цікава програма. На дитячій локації «Мандрівка у часі» діти вибирали вождів, танцювали «дикі танці», малювали «петрогліфи», вчилися самотужки «добувати» їжу тощо.

 

В цей вечір в музеї працювало декілька фотозон, у актовій залі музею пройшов вечір українського кіно, а майданчик перед виходом на балкончиками великої виставкової зали перетворився у імпровізовану кав’ярню!


В Запоріжжі відкрили виставку про «розстріляне відродження»

11 травня 2017 р.

11 травня 2017 р. у виставковій залі Запорізького обласного краєзнавчого музею відбулося відкриття фотодокументальної виставки «Слово, обірване у Биківні» – спільного проекту Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» та Українського незалежного видавництва «Смолоскип».

 

Цим відкриттям фактично започаткована програма співпраці між Заповідником і Музеєм-заповідником «Садиба Попова», котра має поширитися на музейні заклади Запорізької області, в яких передбачається показ виставок, присвячених добі масових політичних репресій 1937 – 1941 років, з метою найширшого інформування суспільства про механізми реалізації, винуватців і жертв більшовицького терору.

 

У вступному слові директор Запорізького обласного краєзнавчого музею Михайло Мордовськой підкреслив, що відкриття виставки є знаковим прикладом взаємодії між закладами сфери культури Києва і Запоріжжя. Знання трагічних сторінок української історії, особливо періоду «Великого терору», розуміння масштабів тих втрат, що їх зазнала українська культура та суспільство, на його думку, не лише допомагатиме в розумінні реалій 30-х років, а й сприятиме процесам національного самоусвідомлення.

 

Генеральний директор Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» Богдан Біляшівський підкреслив, що Биківнянський мартиролог представлений десятками тисяч прізвищ репресованих, розстріляних у внутрішніх в’язницях НКВС УРСР у Києві та похованих на території Биківнянського лісу. З-поміж них чільне місце посідають видатні діячі українського мистецтва, науки, освіти. Презентована у Запоріжжі виставка «Слово, обірване у Биківні» – покликана розповісти про Биківнянську трагедію крізь призму людських доль, зокрема, літераторів. Письменники покоління «Розстріляного відродження» представляють абсолютно різні стильові напрямки та життєві стратегії, бо серед них були як аполітичні митці, так і ті, хто допомагав встановленню й укріпленню радянської влади в Україні, ті, хто зажив слави ще за життя, і ті, хто робив у літературі перші кроки. Абсурдні звинувачення у шпигунстві, терористичній діяльності, антирадянській агітації, фактично нічим не підтверджені, поклали кінець як їхнім кар’єрам, так і їхньому життю. Виставка побудована в значній мірі на основі матеріалів архівно-кримінальних справ розстріляних літераторів.

 

Заступник генерального директора Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» з наукової роботи Тетяна Шептицька звернула увагу присутніх на символічність назви виставки, адже слово митців, яке було для них робочим інструментом і сферою професійної діяльності, часто ставало предметом звинувачень, як наприклад, у випадку з М. Йогансеном, О. Соколовським. Радянська тоталітарна система доклала максимальних зусиль, аби знищити українських письменників морально, ламаючи через систему допитів, фізичних тортур і психологічного тиску, вибиваючи свідчення на самих себе і колег по перу. Ця ж система знищила їх фізично і намагалась стерти про них пам'ять, забороняючи твори, викреслюючи з навчальних програм і курсів, даючи брехливі відомості про обставини смерті.  Проте знайдені і представлені на виставці матеріали не лише дозволяють відтворити останні кроки у вічність представників «Розстріляного відродження», а й засвідчують незнищенність українського художнього слова.

 

Директор Васильківського історико-архітектурного музею-заповідника «Садиба Попова» Валерій Стойчев подякував авторам виставки і висловив сподівання на продовження співпраці між музейними закладами Києва та Запоріжжя, а також проанонсував подальші маршрути виставки Запорізькою областю.


Запорізький обласний краєзнавчий музей привіз до Нікополя гармату!

29 квітня 2017 р.

29 квітня 2017 року на базі Нікопольського краєзнавчого музею відбулося відкриття VI-го регіонального фестивалю «Україна — козацька держава». Захід приурочено 369-й річниці від обрання Богдана Хмельницького гетьманом України. У ньому взяли участь музейники Дніпропетровського національного історичного музею ім. Дмитра Яворницького, Національного заповідника «Хортиця», Запорізького обласного краєзнавчого музею, Новомосковського та Криворізького міських історико-краєзнавчих музеїв і Марганецького міського краєзнавчого музею.

 

Фестиваль розпочався з відкриття умовного нульового кілометру козацьких шляхів. Це був старт подорожі в козацьку добу і розкіш професійного спілкування. В програмі заходу була презентація міні-виставок, демонстрація нової друкованої музейної продукції, обмін досвідом в promotion (стимулів в успішності роботи) і поїздка до могили Івана Сірка.

 

Екскурс по міні-виставкам, що їх музеї привезли до Нікополя, був різноплановим — від козацької зброї до козацької моди і літочислення міст.

 

На фестивалі Запорізький обласний краєзнавчий музей представив міні виставку «Гармата запорозька з острова Хортиця XIV – XVIII ст.» Вона була знайдена близько 1840-го р. мешканцями о. Хортиці під час обробки землі. Восени 1842 р. вона була подарована Катеринославським віце-губернатором Д. В. Сафроновим музею Одеського товариства історії та старожитностей. У 1852 р. малюнок гармати був вперше опублікований, як додаток до праці С. І. Мишецького «История о казаках запорожских». В 1872 р. хортицька гармата експонувалася на Всеросійській політехнічній виставці в Москві.

 

У 1964 р. гармату, що на той час перебувала в Одеському обласному історико-краєзнавчому музеї, завдяки клопотанню заступника голови Запорізького облвиконкому М. П. Киценка, передали Запорізькому обласному краєзнавчому музею. Тут її одразу розмістили у новій експозиції «Місце краю в історії запорозького козацтва», що була відкрита у 1965 р.

 

Сьогодні ця рідкісна знахідка прикрашає експозицію відкриту в 2002 р. в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї, присвячену історії запорозького козацтва. 

 

Представлена на виставці гармата входить до «золотого фонду» старожитностей запорозького козацтва України. Саме тому її зображено на ювілейній монеті випущеній у 2009 р. Національним банком України з нагоди 70-річчя утворення Запорізької області поруч із її гербом і Дніпрогесом.

 

Міні-виставка «Гармата запорозька з острова Хортиця XIV – XVIII ст.» презентована на фестивалі науковим співробітником Запорізького краєзнавчого музею Андрієм Шевцовим була відзначена Дипломом переможця. А в номінації наукові видання Дипломом переможця було відзначено щорічне видання музею «Музейний вісник» № 16 презентоване заступником директора музею з наукової роботи Георгієм Шаповаловим.

 

Ну а Нікопольський регіональний музейний фестиваль закінчиться у жовтні на Покрову. До цього в ньому будуть залучені школи міста і району.


Колекцію музею поповнили офорти О. Пащенка

7 квітня 2017 р.

7 квітня 2017 року в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відбулася зустріч із відомим українським меценатом, пошуковцем, медальєром Дмитром Пірклом.

 

Меценат, як завжди, завітав до музею не з пустими руками. Цього разу Дмитро Піркл презентував запоріжцям три офорти 1945 року із серії «Відбудова Дніпрогесу» руки видатного українського графіка Олександра Пащенка.

 

Олександр Сафонович Пащенко (1906 – 1963) – відомий український графік, Народний художник УРСР, член-кореспондент Академії мистецтв СРСР. Його твори представлені в багатьох музеях України, а також у приватних колекціях. Головною темою творів графіка стали промислові майданчики України, індустріальні і ліричні пейзажі, виконані здебільшого в техніці ліногравюри та офорта.

 

Визнання до Олександра Пащенка прийшло у 1937 році на одній з виставок українських художників. Серія гравюр з альбому «Київська сюїта» привернула тоді увагу виконавською майстерністю, поетичними образами Києва. Відомими стали й інші серії художника, такі як «Києво-Печерська лавра», «Відбудова Дніпрогесу» (1945 – 1946 роки), «Народження Кременчуцької ГЕС» та інші.

 

Дмитро Піркл подарував роботи Олександра Пащенка Запорізькому обласному краєзнавчому музею. Згодом вони займуть гідне місце в експозиційних залах нашого музею.

 

Передача вітчизняним музеям раритетів, знайдених по всьому світу — не разові акції, а життєва позиція Дмитра Піркла. Цінні пам’ятки від мецената збагатили фонди багатьох українських музеїв.

 

Раніше Дмитро Піркл передав Запорізькому обласному краєзнавчому музею комплекс матеріалів, пов’язаних з подіями Революції Гідності 2013 – 2014 рр.,  німецький фотозвіт відбудови Дніпрогесу, німецькі поштові марки, газети часів Другої Світової війни та багато іншого.


Фестиваль «Місто з яйцями» знову у краєзнавчому музеї

07 квітня 2017 р.

7 квітня 2017 р. в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відбувся етап третього щорічного беззбройного фестивалю яєць та борошна «Запоріжжя – місто з яйцями». Так, в рамках фестивалю в музеї пройшла фото-сушка «В клярі», де запорізькі фотохудожники і звичайні учасники тих подій представили світлини, зроблені того дня у м. Запоріжжі. Крім того, після презентації фотовиставки, у актовій залі музею було показано документальний фільм про «яєчну неділю» у Запоріжжі.


Запорізьким музейникам презентували збірку «Культ чи культура: розвиток учасницьких практик в музеях»

23 березня 2017 р.

23 березня 2017 р. в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація збірки, розробленої за матеріалами тренінгової програми «Культ чи культура: розвиток учасницьких практик в музеях», що був реалізований у 2016 році Центром розвитку музейної справи (м. Київ) за підтримки Goethe-Institut в Україні.

 

До збірки увійшли надзвичайно цікаві лекції Міхаеля Фера про партисипацію у музеях, Юлії Ваганової про реалізацію проекту Національного художнього музею України «Герої. Спроба інвентарізації», Дарії Агапової про музейну комунікацію, Марка Гегенфуртнера про те, як зробити музеї видимими, Олени Гончарук про позиціонування і просування музеїв у сучасному медіапросторі, Фредеріке Мьошель про проектний менеджмент у музеях.

 

Крім того, до збірки увійшли описання проектів-переможців, що наприкінці тренінгової програми отримали гранти та мали змогу реалізувати свої ідеї. Під час презентації про свій шлях до реалізації проекту «Мелітопольські немелітопольці: знайти себе в новій громаді» розповіли представники Мелітопольського міського краєзнавчого музею.

 

 

Участь в презентації взяли музейні працівники, представники державних та недержавних установ культури Запорізької області тощо.


У Запоріжжі відкрили виставку німецьких художників України

17 березня 2017 р.

У 2017 році весь християнський світ відзначатиме 500-річчя Реформації, початком якої прийнято вважати виступ німецького ченця Мартіна Лютера 31 жовтня 1517 р. Того дня він прибив 95 тез до брами собору у Віттенберзі. Соціальні явища, породжені Реформацією, є одними з найбільш впливових в історії людства. Західна цивілізація немислима без здобутків Реформації. Можна з упевненістю сказати, що нинішній успіх, економічні, наукові, політичні та державницькі здобутки Європи, США та ряду інших країн світу – досягнуті у певній мірі завдяки Реформації. Реформація дала початок процесам, що змінили світ.

 

17 березня 2017 р. у рамках відзначення 500-річчя Реформації у виставковій залі Запорізького обласного краєзнавчого музею відкрилася виставка німецьких художників України – Заслуженого художника України, члена Національної спілки художників України Гаррі Вільгельмовича Руффа (м. Макіївка) та члена Спілки письменників України, художниці Галини Вікторівни Невінчаної (м. Біла Церква).

 

Гаррі Руфф привіз до Запоріжжя виставку «Кірхи України», створену за підтримки Ради німців України та Лютеранського кафедрального собору Святого Павла (м. Одеса). Роботу над цією серією картин художник розпочав ще у 2014 р. і присвятив її 500-річчю Реформації. Гаррі Руфф працює у жанрі станкового живопису. Понад 50 років він приймає активну участь у пленерах та виставках різних рівнів в багатьох країнах світу. В 2015 р. в Брюсселі Гаррі Руфф був прийнятий до Міжнародного союзу художників за мир, отримав нагороду Європарламенту «Золотий пензель миру». Сьогодні роботи художника прикрашають колекції музеїв України та приватні колекції у Австрії, Великій Британії, Німеччині, Греції, Ізраїлі, Канаді, Китаї, Хорватії, США, Білорусі, Росії.

 

Галина Невінчана представила запорізькому глядачеві графічні роботи, на яких зображено пам’ятки менонітської архітектури м. Запоріжжя та Запорізької області. Серія робіт так і названа «Спадок менонітської культури». Галина Невінчана автор багатьох виставок у Білій Церкві, Києві, Бадапешті, Софії.

 

Проект проводиться з ініціативи Ради німців України за фінансової підтримки Федерального уряду Німеччини через Благодійний фонд «Товариство розвитку» спільно з Громадською організацією «Миколаївський центр німецької культури» та Громадською організацією «Запорізьке міське об’єднання німців «Відродження».


Запорізькі історики презентували посібник про Українську революцію

17 березня 2017 р.

17 березня 2017 р. в актовій залі Запорізького обласного краєзнавчого музею було презентовано посібник «Українська революція 1917 – 1921 рр.». День презентації був обраний невипадково – саме 17 березня виповнилося рівно 100 років одній з ключових подій Української революції – утворення Центральної Ради.

 

Книга була написана колективом істориків Запорізького національного університету. Видання представили троє співавторів – Федір Турченко, Тетяна Винарчук та Володимир Марчук.

 

Професор Федір Турченко наголосив, що попри свою значущість українські події 100-річної давнини сьогодні лишаються маловідомими для більшості українців. В наш час як ніколи важливо засвоїти уроки тих подій, аби не втратити державу, як тоді.

 

У брошурі на 28 сторінках стисло викладені основні події революції в Україні від її початку у 1917 році до поразки боротьби за незалежність у 1921-му. Акцент робиться на причинах поразки українського руху, історичному значенні революції та її уроках.

 

Видання розраховано на лекторів та викладачів, студентів, а також на всіх, хто цікавиться темою. Брошура зокрема має стати в нагоді військовим, які займаються виховною роботою в Збройних силах та Нацгвардії. Тому на презентацію завітали військовослужбовці – офіцери та солдати.

 

Директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької ОДА Владислав Мороко додав, що ідею зробити такий посібник у значній мірі підказав військовослужбовець підрозділу ВСП «Сармат» Андрій Дячко. Він, за словами чиновника, поскаржився, що в армії дуже не вистачає таких матеріалів. У відповідь історики написали працю, а спонсором видання виступив народний депутат Ігор Артюшенко. Присутній на заході А. Дячко першим отримав кілька примірників для свого підрозділу. За словами В. Мороко, на цьому робота в даному напрямку не завершиться – незабаром буду видані праці про історію українського війська та українську символіку.

 

За матеріалами depo.ua 


«Історію на шпангоутах» презентували у Запорізькому обласному краєзнавчому музеї

16 березня 2017 р.

16 березня 2017 р. в актовій залі Запорізького обласного краєзнавчого музею пройшла презентація книги «Історія на шпангоутах».

 

Протягом трьох останніх років (з 2014 до 2016 рр.) співробітниками відділу охорони пам’ятників здійснювалася реставрація двох старовинних кораблів з колекції Національного заповідника «Хортиця». Роботи проводилися за фінансової підтримки Посольського фонду США при сприянні Благодійного фонду «Хортиця».

 

В рамках проекту були відреставровані два пам’ятника – дубель-шлюпка 1737 р. та байдак початку ХХ ст. Перший з них має безпосереднє відношення до подій російсько-турецької війни 1736 – 1739 рр. Друге – типове річкове судно, досить розповсюджене у Східній Європі у XVII – XIX ст.

 

Паралельно з реставрацією науковці заповідника проводили і наукову роботу. Так, було складено креслення дубель-шлюпки, досліджені етапи будівництва та ремонту байдака, описані супутні знахідки, підготовлені наукові публікації. Презентована книга стала своєрідним звітом про проведену роботу. Вона складається зі статей окремих авторів, що торкаються різних аспектів реставрації старовинних суден: принципів музеєфікації старовинних вітрильників, теорії кораблебудування у XVIII – XIX ст., методів та особливостей реставрації різних груп предметів тощо.

 

Книга містить велику кількість ілюстрацій – репродукцій, креслень, фотографій.

 

Фото Сергія Лаврова