У Запоріжжі пройшли заходи до Дня українського добровольця

14 березня 2017 р.

14 березня 2017 р., до Дня українського добровольця у Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відбулося відкриття виставки «Добровольчі батальйони України».

 

День українського добровольця – нове свято, що відмічатиметься щорічно 14 березня. За відповідну постанову депутати Верховної Ради України проголосували 17 січня 2017 р. Нове свято було започатковане з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві, підвищенню суспільної уваги і турботи про учасників добровольчих формувань.

 

У березні 2014 року, усвідомлюючи високий ризик військового вторгнення на територію материкової України та бажаючи захистити незалежність, суверенітет та територіальну цілісність своєї держави, згідно рішення керівництва Самооборони Майдану, добровольці із Самооборони Майдану вирушили на військовий полігон для проходження військової підготовки з метою подальшої участі у воєнних діях. Як наслідок, з лав Самооборони Майдану було сформовано Перший добровольчий батальйон Національної гвардії. 14 березня 2014 р. понад п’ять сотень бійців Самооборони Майдану прибули на полігон в Нові Петрівці Київської області. Так розпочався бойовий шлях першого добровольчого батальйону.

 

Виставка «Добровольчі батальйони України» розмістилася у залі «АТО – війна за незалежність», що була відкрита у 2015 р. З того часу експозиція постійно оновлюється, доповнюючись новими експонатами. Зокрема, на виставці представлені речі, що були надані бійцями добровольчих батальйонів «Азов», «Донбас», «Карпатська Січ», «Волинь», 37 ОМПБ. Серед них – бойові прапори, нагороди, бойова амуніція, шеврони, зброя, посвідчення та фотографії. Деякі з цих речей передані до музею на постійне зберігання. Виставку доповнюють стенди з уривками інтерв’ю запорізьких добровольців, що воювали на Донбасі – Максима Зайченко (батальйон «Азов»), Тимур Книш (батальйон «Донбас»), Святослав-Андрій Грушевський (батальйон «Донбас»), Олексій «Бродяга» (батальйон «Донбас»), Юлія (батальйон «Аратта»).

 

В рамках відкриття виставки відбулася презентація спільного проекту Запорізької обласної державної адміністрації, Запорізького національного університету та Українського інституту національної пам'яті (м. Київ) «Усна історія російсько-української війни 2014 – 2017 рр. Добровольчі батальйони». У даному проекті учасники дослідницького колективу ставили собі завданням розширити коло джерел, доступних для бажаючих відтворити об’єктивну картину нинішнього протистояння. Його ідея народилася влітку 2014 р. Протягом 2015 – 2016 рр. вийшло друком два випуски «Усної історії» – перший присвячений спогадам бійців 79-ї та 55-ї бригад Збройних сил України, військовослужбовців Національної гвардії України, представників запорізької Служби з надзвичайних ситуацій та волонтерів. Другий том складається з інтерв'ю бійців 55-ї окремої артилерійської бригади. Том, що презентується, цілком і повністю присвячений бійцям добровольчих формувань.

 

Протягом дня в холі першого експозиційного поверху музею всі бажаючі мали змогу ознайомитися з новим музейним експонатом «Залізним троном», створеним запорізькими волонтерами у зоні проведення АТО. «Трон» складений з уламків снарядів, бронетехніки і важить понад 700 кг. Наприкінці 2016 р. «Залізний трон» був проданий з аукціону. Його новий власник – запорізький підприємець і учасник АТО Валерій Прозапас, вирішив передати «трон» на постійне зберігання до Запорізького обласного краєзнавчого музею.

 

Наприкінці заходу перед ветеранами та бійцями АТО виступили артисти, музиканти Запорізької обласної філармонії.


В Запоріжжі презентували новий випуск «Музейного вісника»

28 лютого 2017 р.

Одним з важливих напрямків роботи Запорізького обласного краєзнавчого музею є видавнича діяльність. Науковці готують буклети, карти, туристичні путівники, монографії, де надають інформацію з історії краю, знайомлять запорожців та гостей міста з найцікавішими експонатами в музейних залах, запрошують у подорож до пам’яток історії і природи краю. Серед них великою популярністю користується фахове видання – «Музейний вісник», презентація 16 номера якого відбулася 28 лютого 2017 р. в актовій залі музею.

 

2016 р. був для музею позначеним важливими датами: 95-річчям заснування музею та 100-річчям від дня народження Олександра Бодянського – відомого українського археолога, дослідника Подніпров’я, який був співробітником музею і поповнив його колекцію тисячами експонатів. Зоя Попандопуло ювілею закладу присвятила статтю «История формирования археологической коллекции». Своїми спогадами про Олександра Бодянського поділилися Ірина Ковальова з Дніпра – «Лицар археології», кияни Світлана Ляшко та Олександр Бєлов – «О. В. Бодянський – мандрівний археолог і філософ українських степів». Оксана Дровосєкова опублікувала раніше невідому статтю дослідника.

 

Традиційно матеріали, що публікуються в «Музейному віснику», об’єднуються в такі розділи: музеєзнавство, археологія, історія, інформації, хроніка. В першому розділі науковий співробітник музею Андрій Шевцов публікує інформацію про перські бойові сокири-табери з колекції краєзнавчого музею, Анатолій Волков знайомить з перським тесаком з фондів Національного заповідника «Хортиця». Читач порине у трагічні часи Другої світової війни, читаючи листи воєнного часу, що публікує Вікторія Водоп’ян в статті «Жив, здоров чего и вам желаю». Про поповнення геологічної колекції музею новими матеріалами розповідає Тамара Деркач. 

 

В археологічному розділі опубліковані матеріали досліджень на територіях різних областей України. Полтавщину представляють: Олександр Супруненко статтею «Кілька поховань з кургану поблизу с. Кобелячок на Кременчуччині» та Ірина Кулатова – «Рештки тандира з пониззя Псла». Одеські спеціалісти надали свої роботи: Олена Секерська – в галузі остеології, Олександр Синельников – про історію дослідження гетської культури в Добруджі. Запорізькі дослідники Дмитро Кобалія, Павло Данилюк, Віктор Кривоносов публікують результати дослідження у 2012 – 2013 рр. комплексу якорів біля о. Хортиці. Георгій Шаповалов в статті «Середньовічні культові моделі якорів Т-подібного типу, як джерело до історії українського національного герба» продовжує своє багаторічне дослідження історії українського герба. 

 

Розділ «Історія» охоплює період з XVI ст. до сьогодення. Олег Власов продовжує картографічні дослідження і публікує матеріали про острів Байди за джерелами XVI – XX ст. Стаття Ольги Чайки розповідає, як під час неврожаю 1833 – 1834 рр. влада намагалася вирішити питання забезпечення населення продовольством. Світлана Іваницька та Світлана Ляшко розглядають особу В. Беренштама як дослідника археології Хортиці. Увагу читача привернуть і різнопланові публікації Павла Кравчука про пам’ятку національного значення – будівлю Олександрівської земської управи та документальні матеріали агентурних зведень ДПУ про Дніпробуд та його керівництво. Сергій Звілінський на прикладі родини Кернерів розглядає роль єврейського капіталу в економічному розвитку регіону. До подій 1945 р. звертається Володимир Лініков. У статті «Прапори над Берліном: незакінчена історія» автор аналізує документи і фотографії пов’язані з прапором Перемоги, еволюцію легенди про нього. Про історію Українського степового природного заповідника «Кам’яні Могили» розповідають Олександр та Оксана Подпрятови.

 

Євгенія Косько в інформації «Музею 95 років» розповідає про головні події в житті музею в 2016 р. – відкриття нових експозиційних залів, виставок, проведення масових заходів.

 

Тематика публікацій «Музейного вісника» різноманітна, серед авторів доктори і кандидати історичних наук, досвідчені дослідники і молоді науковці, але всі вони об’єднані прагненням поділитися з читачем своїми здобутками в галузі історії. Видання буде цікавим як для фахівців та студентів, так і для широкого загалу громадян.

 

На презентацію завітали цьогорічні автори «Музейного вісника», представники Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації, історичного факультету Запорізького національного університету, запорізьких бібліотек, запорізькі музейники, представники запорізьких ЗМІ, громадські діячі.


В краєзнавчому музеї зібрали борців за незалежність

20 січня 2017 р.

У рамках відзначення на регіональному рівні 100-річчя Української революції 1917 – 1921 років у Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відбулося відкриття виставки «Від Соборності до Незалежності».
 
У підготовці виставки взяли участь активісти громадсько-політичних рухів та учасники подій, що розгорталися у Запорізькій області у 1989 – 1992 роках. Їх комплекси представлені у вітринах. До виставки увійшли унікальні документи та речі, що розповідають про дії, вчинки та мужність людей, які поступово, спочатку малопомітними кроками, розхитували нібито неприступну міць радянської імперії. Це і «самвидав» запорізьких газет Народного руху України, і діяльність «Товариства української мови ім. Тараса Шевченка», товариства «Меморіал» і фінал фестивалю «Червона Рута» в Запоріжжі, який завершився 18 серпня 1991 року, напередодні путчу. А на листівках фестивалю вже були слова «Геть рабство!». Є й матеріали про запоріжця, людину, яка 20 років – із 1930-х років відсиділа за «українство».
 
Вперше широкому загалові було представлено історичну реліквію новітньої історії Запоріжжя – прапор України, що було піднято над головною адміністративною будівлею обласного центру у 1991 р. депутатом Запорізької обласної ради 1990 – 1994 рр. скликання, головою обласного осередку Народного руху України Костянтином Лямцевим. Цей прапор, а також інший державний прапор, що у 1990 р. пронесли Запоріжжям у багатотисячній колоні під час святкування 500-річчя запорозького козацтва Костянтин Лямцев урочисто передав до колекції музею.
 
В експозиції також представлені особисті речі відомих запоріжців. Зокрема, нагрудні знаки депутата Верховної Ради першого скликання Олександра Білоусенка. Є й унікальні креативні передвиборчі матеріали незалежного кандидата в депутати обласної ради Олександра Лазутіна, нині відомого видавця. Серед експонатів – фото, листівки, передвиборчі агітаційні матеріали, що дають уяву про гостру передвиборчу боротьбу між молодими демократами та компартійним активом. Особливий інтерес викликає проект Платформи незалежних кандидатів в народні депутати. Всі ці документи та речі вже стали частинкою нашої історії.
 
Окрема вітрина присвячена висвітленню фінальної частини Всеукраїнського фестивалю національної молодіжної музики «Червона рута», що відбулася у серпні 1991 р. у м. Запоріжжя. Участь у фестивалі В’ячеслава Чорновола, Левка Лук’яненка та інших видатних українців свідчать про вагомість тієї події. Саме тоді талант призера фестивалю, молодого запорізького виконавця Анатолія Сердюка, так вразив В’ячеслава Чорновола, що він публічно подарував йому власний годинник. На виставці представлено цю унікальну нагороду нашого земляка, від голови Народного руху України.
 
На церемонії відкриття виставки Директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації Владислав Мороко зазначив: «Краєзнавчий музей давно став центром суспільної діяльності та зберігачем історії, яка твориться на наших очах, нашими руками. У нас діє перша в Україні експозиція, присвячена Революції Гідності та війні: у 2014 – 2015 роках були оформлені постійно діючі виставки «Майдан – початок незалежності», «АТО – війна за незалежність». Нова виставка відкриває нам мужні постаті тих, хто вів нашу країну від Соборності до незалежності».
 
Директор Запорізького обласного краєзнавчого музею Михайло Мордовськой виказав сподівання, що рано чи пізно всі матеріали, представлені на виставці, стануть частиною колекції музею і будуть представлені в окремій експозиції, присвяченій руху за незалежність України.
 
Фото – Валерій Лазарєв, 061.ua

Колекція музею поповнилася прапором сучасного козацтва

16 січня 2017 р.

16 січня 2016 р. колекція Запорізького обласного краєзнавчого музею поповнилася новим експонатом – прапором Міжнародного союзу козаків «Запорозька Січ». Рішенням про передачу прапору до музею на довічне зберігання було прийняте на Великій раді отаманів запорізького козацтва.

 

Згадати про бойовий шлях козаків прийшли представники обласної влади, учасники антитерористичної операції, батьки загиблих захисників України, військовослужбовці 55-ї окремої артилерійської бригади Збройних Сил України.

 

Голова Запорізької обласної координаційної ради з питань козацтва Дмитро Сухінін нагадав, що на запорізькому Майдані козаки стали на захист протестувальників від «тітушок», брали активну участь в охороні будівлі облдержадміністрації навесні 2014 року, з перших днів війни допомагали запорізьким артилеристам та прикордонникам. Понад 200 козаків добровольцями відправилися на фронт, багато з них відзначено високими державними нагородами. З початку АТО на передову козаками передано понад 100 тонн гуманітарної допомоги: бронежилети, спальні мішки, «розгрузки», продукти харчування, теплі речі та засоби гігієни. Завдяки операціям «Дозор» та «Перехоплення» спільно з поліцією та СБУ затримано понад 20 осіб, які здійснювали спостереження за пересуванням українських військ, шпигували на вузлових залізничних станціях. Разом із військовими та правоохоронцями активісти охороняли стратегічні транспортні об’єкти, чергували на блокпостах у східних районах області, на Донеччині та Херсонщині. До лав козацтва вступили понад 300 бійців 37-го окремого мотопіхотного батальйону 56-ї бригади та кілька десятків воїнів-артилеристів. Було налагоджено плідну співпрацю з Центром інформації та документації НАТО в Україні, створено десять веб-сайтів для протидії агресії Росії у медіа-просторі.

 

Заступник начальника управління з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю облдержадміністрації Марія Горідько підкреслила важливість консолідації зусиль влади та патріотичної громадськості у питанні збереження миру та стабільності в регіоні, недопущення проявів сепаратизму. Директор музею Михайло Мордовськой запевнив, що бойовий прапор посяде гідне місце у першій в Україні експозиції, присвяченій військовим діям на сході України.

 

По закінченню заходу військовослужбовцям 55-ї окремої артилерійської бригади Збройних Сил України було проведено екскурсію залами Запорізького обласного краєзнавчого музею. Військовослужбовці познайомилися з давньою історією Запорізького краю, а також історією запорозького козацтва.

 

 

За матеріалами Управління у справах преси та інформації


Запорізький обласний краєзнавчий музей відзначив своє 95-річчя

27 грудня 2016 р.

27 грудня 2016 р. Запорізький обласний краєзнавчий музей святкував 95-річний ювілей. Привітати працівників музею з цією визначною датою завітало керівництво області – голова Запорізької обласної ради Григорій Самардак, заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації Едуард Гугнін, директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької ОДА Владислав Мороко, а також колеги, друзі. Урочистості відбулися в щойно відремонтованій великій виставковій залі. Зала прийматиме не лише виставки, вона вже стала місцем проведення акустичних концертів, урочистих заходів.

 

Григорій Самардак відзначив значний внесок співробітників музею у культурно-історичний розвиток Запорізького краю і збереження єдності поколінь.

 

— Історія обласного краєзнавчого музею тісно переплетена з історією Запорізького краю. Адже ваш музей – це дзеркало історії Запоріжжя. У цих стінах оживають цілі віхи і десятиліття. І саме ви, шановні працівники музею, можете розповісти запоріжцям і гостям нашого краю, чим жив і як розвивався Запорізький край, — говорив Григорій Самардак. — Ваш музей є нашою гордістю, адже за кількістю і значенням колекцій, науковим і художнім рівнем оформлення експозицій Запорізький обласний краєзнавчий музей сьогодні є одним із провідних музеїв України. «Золота» колекція, нові технології, які використовуються в музеї, історія якого налічує 95 років, є яскравим підтвердженням того, що у Запорізького обласного краєзнавчого музею є майбутнє. Можу запевнити: Запорізька обласна рада завжди допомагатиме вам здійснювати творчі перспективні плани.

 

— За своїм значенням і наповненням колекції, за науковим та художнім рівнем експозицій Запорізький обласний краєзнавчий музей сьогодні є одним із провідних в Україні, — зазначив заступник голови обласної держадміністрації Едуард Гугнін. — Музей користується великою популярністю у запоріжців та гостей міста.

 

Як розповів директор Запорізького обласного краєзнавчого музею Михайло Мордовськой, наразі заклад є науково-методичним центром з питань розвитку музейної справи та туризму в регіоні.

 

Колекція Запорізького обласного краєзнавчого музею нараховує понад 110 тис. предметів основного фонду. Щороку музей відвідує близько 75 тис. осіб, проводиться понад 1 200 екскурсій. За останні 3 роки в музеї експонувалось близько 40 нових виставок.

 

У залах музею представлені унікальні пам’ятки доби бронзи та скіфського часу, періодів черняхівської культури і середньовіччя. У 3-х залах давньої історії краю експонується понад 4300 оригінальних старожитностей. Зібрано цікаві матеріали, пов’язані з історією козацтва, серед них: клейноди, холодна та вогнепальна зброя, корабельні гармати та якорі, побутові речі запорожців, монети, документи XVI – XVIII ст. Значна кількість музейних предметів висвітлює події часів визвольних змагань та селянського руху під проводом Нестора Махна, будівництва Дніпрогесу, Другої світової війни та повоєнної відбудови промислового комплексу Запоріжжя, одного з найбільших у світі. У 2014 – 2015 рр. були оформлені постійно діючі виставки «Майдан – початок незалежності» та «АТО – війна за незалежність».

 

Втім, створення музейної експозиції триває. Найближчим часом музей порадує новими виставками, оновленими та новими експозиціями.

 

Музичною родзинкою ювілею став виступ ансамблю бандуристів Запорізького музичного училища імені Платона Майбороди.


Краєзнавчий музей показав свої скарби

9 грудня 2016 р.

У 2016 р. Запорізькому обласному краєзнавчому музею виповнюється 95 років. За цей час співробітники музею зібрали велику кількість колекцій: археологічну, етнографічну, нумізматичну, книжкову, зброї. В музеї зберігаються документи, фотографії, побутові речі, знаряддя праці, вироби місцевих майстрів різних часів. Всього тут налічується понад 110 тисяч експонатів.

 

Є в музеї і особлива група зберігання, предмети з якої демонструються дуже рідко, тому вони викликають великий інтерес відвідувачів. Це раритети з дорогоцінних металів. Саме вони експонуються на виставці «Скарби краєзнавчого музею», що відкрилася 9 грудня 2016 р. у великій виставковій залі музею.

 

На виставці представлені експонати з археологічних розкопок. В 1968 р. А. Г. Ширяєв під час дослідження сарматського поховання на території м. Запоріжжя виявив золоті фалари, поясні бляхи, браслет, виконані в звіриному стилі. В 1961 р. в траншеї біля с. Новоіванківка Новомиколаївського району школярі знайшли комплекс золотих речей гунського часу: пряжки, наконечники ременів, меч в піхвах, вкритих золотою пластиною. Більша частина цих речей потрапила в музей. В 1968 р. поблизу с. Гусарки в зруйнованій полі кургану були знайдені предмети скіфського озброєння, серед яких була бронзова плакірована золотом хрестоподібна бляха – налобник із зображенням боротьби тварин. Розкопки київського археолога Ю. В. Болтрика в Приазовському районі поповнили колекцію музею золотими скіфськими прикрасами.

 

В 70 – 80 рр. ХХ ст. в запорізькому музеї працювало декілька археологічних загонів, що дослідили велику кількість курганів, поселень. Результатом стало поповнення археологічної колекції музею не тільки виробами з каменю, глини, бронзи, заліза, але й прикрасами з золота. Плетена та гладка гривни були знайдені експедицією під керівництвом А. Г. Плешивенко поблизу сіл Високогірного та Іллінки, розкішні золоті колти – З. Х. Попандопуло, в похованні кочовика біля с. Благовіщенки. Завдяки наполегливості директора музею Г. І. Шаповалова, в 1981 р. відбулася яскрава подія в історії музею – до Запоріжжя з Харкова повернули унікальну знахідку – срібного орла з Вознесенського святилища, знайденого в 1930 р. на території міста. Золоті та срібні вироби поступали в музей і від І. Р. Тіхомолової та А. Л. Антонова. Поповнюють нашу колекцію коштовностей і експедиції археологів Запорізького національного університету – Г. М. Тощева, С. І. Андрух, М. В. Єльнікова.

 

Крім археологічних знахідок в скарбниці музею зберігаються вироби з золота та срібла XVIII – XIX ст.: ікони в коштовних окладах, підсвічники, столові прибори, посуд, портсигари, гаманці, монети та ін. Ці речі потрапляли в скарбницю музею різними шляхами: деякі були подаровані мешканцями міста, деякі придбані за державний кошт у приватних осіб, а деякі потрапили з інших музеїв.

 

Всього на виставці представлено 130 експонатів.

 

 

Виставка «Скарби краєзнавчого музею» – перший виставковий захід у оновленій великій виставковій залі. Востаннє цей зал приймав виставки у далекому 2007 р. – майже десять років тому. З тих пір його двері не відчинялися для відвідувачів. У 2015 р. завдяки фінансовій підтримці Запорізької обласної ради розпочався довгоочікуваний ремонт великої «круглої зали».

 

У 2015 р. було відремонтовано стіни, замінено електричні мережі, частково вікна, а також відреставровані оригінальні вхідні двері, яким вже понад 100 років! Стіни набули близького до оригінального кольору.

 

В 2016 р. зал отримав нову люстру, виконану за архівними кресленнями 1913 р. Кована люстра на 32 плафони важить близько 0,5 тонни. Її виготовив для музею запорізький майстер Олексій Ковалев (компанія «ДіАрт груп»). Цього ж року в залі була відремонтована підлога, укладено дубовий паркет. Центральну частину підлоги прикрашають меандр та декоративна розетка, в яких використано 6 різновидів деревини (дуб, сапелла, клен білий, мербау, джатоба, венге). Паркетні роботи виконані компанією «Декор Плюс». Прекрасне оформлення вікон здійснили спеціалісти салону «Кристина». Експонати розміщено в стилізованих вітринах від меблевої компанії «СТІМЕКС».

 

Велика виставкова або «кругла» зала використовуватиметься в майбутньому для виставок, акустичних концертів, урочистих заходів.


Молоді лідери національно-культурних товариств готуються до співпраці з Європейським Союзом

6 грудня 2016 р.

Вже другий тиждень поспіль в Запорізькій області реалізується ВМГО «Асоціація інтернів Верховної Ради України» проект «Європейська інтеграція України очима молоді» за підтримки Міністерства молоді та спорту. В рамках проекту вже було проведено конференцію «Європейський Союз. Сучасний стан: плюси і мінуси». Тепер настала черга семінарів. І в кожного є своя родзинка. Так в рамках семінару-тренінгу «Європейська інтеграція України очима молоді», що відбувся 4 – 5 грудня у Запорізькому обласному краєзнавчому музеї, пройшла зустріч молодих лідерів національно-культурних товариств. У заході взяли участь представники вірменської молодіжної організації «Урарту», громадської організації німецької молоді «Заммельзуріум», громадської організації «Спілка поляків Запоріжжя «Полонія», товариства польської культури ім. св. Іоанна Павла ІІ, грецького товариства «Еллада», Запорізького обласного товариства болгарської культури, Запорізької міської громадської організації «Лачо Дром», Запорізького єврейського громадського центру «Мазаль Тов».

 

Молодим людям розповіли про можливість отримання грантів від європейських донорів для реалізації проектів національно-культурних товариств, про організаційну та консультативну допомогу держави. В Запорізькій області вже є приклади успішної реалізації грантових програм. Зокрема, діє історико-культурний комплекс «Етносело» у Вільнянському районі – садиба «Дивосвіт» у селі Геленджик. Цей проект втілює громадський центр «Мазаль Тов». В ньому реалізовуються кілька напрямків – знайомство з культурою різних народів, надання робочих місць для мешканців села, волонтерська робота, створення доступних для людей з обмеженими можливостями об'єктів та інші.

 

В Запорізькій обласній універсальній науковій бібліотеці 26 жовтня стартували заняття ромської школи. Цей проект реалізує Запорізька громадська організація ромів «Лачо Дром» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». 

 

Начальник управління міжнаціональних відносин та релігій Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної держадміністрації Павло Мяло розповів молодим лідерам національно-культурних товариств про перспективи спільної роботи у 2017 році та ознайомив із Указом Президента України № 534/2016 «Про пріоритетні заходи щодо сприяння зміцненню національної єдності та консолідації українського суспільства, підтримки ініціатив громадськості у цій сфері».

 

Молодих людей зацікавили перспективи отримання грантів, співпраці із державними структурами, можливість реалізувати власні проекти та ідеї.


«Людей Свободи» можна побачити в музеї

1 грудня 2016 р.

До 25-ї річниці незалежності Український інститут національної пам'яті спільно з каналом UА : Перший підготували проект «Люди Свободи». Це виставка, що розповідає про людей, які своєю працею та боротьбою в минулому столітті зробили можливим відновлення незалежності України.

 

XX століття стало часом нашої найактивнішої боротьби за свободу. У 1900 році, українці вперше висунули політичні вимоги своєї незалежності. Його завершення, в 1991 році, увінчалося остаточним її утвердженням. Разом із тим, це століття — час існування на нашій землі двох тоталітарних режимів (комуністичного та нацистського), які стали символом придушення свободи в світовій історії. Незважаючи на їх удавану нездоланність, вони зазнали краху. Зокрема й тому, що зіткнулись із опором українців. Серед мільйонів яких — ті, кого ми називаємо Людьми Свободи.

 

Ці люди дуже різні — поети і політики, військові і музиканти, науковці й художники. їх опір теж був різноманітним — хтось боровся за свободу народу, хтось за свободу творчості, думки, хтось зі зброєю в руках, а хтось — із пензлем. Кожного з них жорстоко ламали — когось у тюрмі, когось у «шаражці», фізичними чи моральними тортурами. Жоден із них не мав можливості реалізувати свій потенціал на повну потужність. Вони не стали тими, хто очолив незалежну країну, не дописали чудової пісні чи вірша, не подарували світові ще одного важливого винаходу чи прекрасної картини. Але вони зуміли зберегти свободу в собі, пронести її через часи неволі.

 

Завдяки таким Людям, свобода стала реальністю для нас, і кожен з нас отримав можливість вільно реалізувати свій потенціал. Але героїв виставки 26. Останній з них віддав життя, щоб зберегти свободу України вже у XXI столітті. Тому, що ми готові відстояти свободу.

 

1 грудня 2016 р. виставка була презентована в стінах Запорізького обласного краєзнавчого музею учасникам круглого столу, присвяченого 25-й річниці референдуму на підтримку Акту незалежності прийнятого 24 серпня 1991 р. На засіданні круглого столу були присутні учасники подій пов’язаних з національним рухом початку 90-х років ХХ ст., депутат Верховної Ради України І скликання Білоусенко О.Ф., студенти запорізьких вишів.


Учасники Революції Гідності зібралися в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї

22 листопада 2016 р.

З нагоди Дня гідності та свободи в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відбулося засідання круглого столу на тему «Становлення української державності від правозахисного руху в Революції Гідності», а також нагородження учасників Революції Гідності та захисників України.

 

Учасників круглого столу привітали народний депутату України Ігор Артюшенко та директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації Владислав Мороко.

 

Грамоти Запорізької обласної державної адміністрації, а також цінні подарунки отримали учасник Революції Гідності Євген Гарагуля, чиї речі представлені у залі музею «Майдан – початок незалежності», учасник Революції Гідності, заступник командира роти батальона «Донбас» Тимур Книш, учасник Революції Гідності, волонтер, голова Благодійного фонду «Лебедія» Любов Мороко, учасник Революції Гідності, історик, доктор історичних наук, професор Федір Турченко, учасник Революції Гідності, журналіст Богдан Василенко та інші.

 

Після урочистостей учасники круглого столу прослухали екскурсію в залах «Майдан – початок незалежності» та «АТО – війна за незалежність».


Круглий стіл «Міжнаціональні відносини та толерантність в молодіжному середовищі України: проблеми та шляхи їх розв’язання»

13 листопада 2016 р.

11 – 12 листопада 2016 року у м. Запоріжжя відбувся круглий стіл «Міжнаціональні відносини та толерантність в молодіжному середовищі України: проблеми та шляхи їх розв'язання» в рамках проекту «Ми – українські». Участь в ньому взяли представники національних меншин України. Під час круглого столу працювало три секції – «Адаптація ромської громади», «Досвід європейських діаспор», «Патріотичне виховання та толерантність в молодіжному середовищі». Результатом круглого столу стали рекомендації органам влади щодо адаптації культур різних народів в сучасних українських реаліях.


Унікальна виставка етнічних музичних інструментів у Запоріжжі!

9 листопада 2016 р.

9 листопада 2016 р. у виставковій залі Запорізького обласного краєзнавчого музею відкрилася унікальна виставка народних музичних інструментів з приватної колекції видатного львівського етномузиколога Любомира Кушлика та нещодавно створеного Музею історії музичних інструментів «БарабанЗА» (м. Запоріжжя).

 

На виставці представлено понад 500 музичних інструментів! Серед них – гуцульські трембіти, скрипки, тулумбаси, дримби, бугаї, кобзи, бандури, сопілки та багато іншого. Інструменти, представлені на виставці, зроблені в різні часи з різних матеріалів – дерева, металу, шкіри, глини і, навіть, рогу туру. Майже усі інструменти експозиції «живі» і мають власне неповторне звучання. Відвідувачі виставки матимуть чудову можливість не тільки побачити інструменти, але й почути, як вони звучать, та й самим спробувати зіграти.Так, протягом роботи виставки, у музеї відбуватимуться майстер-класи, інтерактивні лекції, міні-концерти та багато цікавого.

 

Організатор і куратор виставки – Денис Васильєв, керівник Музею історії музичних інструментів «БарабанЗА», що створено на базі громадської організації «Центр розвитку бізнес-технологій та культури». Виставка стала можливою завдяки співпраці в рамках проекту «Психосоціальна підтримка та конфліктний менеджмент», що є однією з Ініціатив інфраструктурної програми для України Німецького уряду та виконується Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.


У Запоріжжі презентували хроніки російсько-української війни від артилеристів

7 листопада 2016 р.

7 листопада 2016 р. в рамках семінару «Державний Прапор – від княжих часів до сьогодення» всеукраїнської патріотичної акції «Історія прапорів України – княжі, козацькі, мілітарні та Державний Прапор» у Запорізькому обласному краєзнавчому музеї презентували другий том книги «Усна історія російсько-української війни 2014 – 2016 років» – спільну роботу запорізьких та київських науковців.

 

До редакційної колегії серії увійшли історики Владислав Мороко (директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної держадміністрації, кандидат історичних наук), Олексій Штейнле (доцент кафедри новітньої історії України Запорізького національного університету, кандидат історичних наук), Роман Молдавський (кандидат історичних наук), Сергій Білівненко (кандидат історичних наук), історики Володимир Лініков (завідувач відділом новітньої історії Запорізького обласного краєзнавчого музею), Михайло Волобуєв та Михайло Павленко. Проект реалізується за підтримки Народного депутата України Ігоря Артюшенка та за сприяння Українського Інституту національної пам’яті на чолі з Володимиром Вятровичем.

 

Місце для презентації було вибране не випадково, адже запорізький музей першим в Україні відкрив тематичну експозицію «АТО – війна за незалежність». Минулого року за сприяння Українського інституту національної пам'яті побачив світ перший том «Усної історії російсько-української війни 2014 – 2015 років», що зібрав спогади бійців 79-ї та 55-ї бригад Збройних сил України, військовослужбовців Національної гвардії України, представників запорізької Служби з надзвичайних ситуацій та волонтерів. Цьогорічний, другий том, повністю присвячений артилеристам 55-ї бригади – найбільшого формування, що базується у Запорізькій області, та у складі якого найбільше запоріжців.

 

До книги увійшло 19 інтерв'ю з воїнами, які розповідають про своє життя до подій на Майдані 2013 – 2014 років та призов на військову службу, участь у бойових діях. Розповіді артилеристів подані без ретуші. Це по суті «окопна правда», така, як вона є. В інтерв'ю артилеристи дають відповіді на безліч питань щодо російсько-української війни, зокрема, й про те, як Запоріжжю вдалося встояти перед наступом так званого «русского мира».

 

Другий том книги «Усна історія російсько-української війни 2014 – 2016 років» вийшов накладом півтори тисячі примірників. Зважаючи, що він повністю присвячений запорізьким артилеристам 55-й бригади, Інститут національної пам'яті передав третину примірників безпосередньо до Запоріжжя. Книга не поступить у продаж, а буде розповсюджуватися через бібліотеки та громадські організації. Незабаром 500 примірників «Усної історії» прибудуть до Запоріжжя. З електронним варіантом книги можна вже зараз ознайомитися на сайті Українського інституту національної пам'яті.

 

За матеріалами depo.ua, фото 061.ua


Новинки від музею на Запорізькій книжковій толоці

21 – 23 жовтня 2016 р. Запорізький обласний краєзнавчий музей власним стендом був представлений на найбільшому в регіоні книжковому форумі «Запорізька книжкова толока 2016».

 

Протягом трьох днів працював книжковий ярмарок, де були представлені тисячі книг від українських видавництв, сімейний простір «Книголісся», відбувалися презентації нових видань сучасної української літератури, панельні дискусії, круглі столи, відкриті лекції, літературні читання, зустрічі з авторами та автограф-сесії.

 

Серед новинок від Запорізького обласного краєзнавчого музею цього року на Толоці було презентовано два оновлені комплекти листівок «Привіт із Олександрівська» та «Старе місто», копія центральної шпальти «Берлінської ілюстрованої газети» (Berliner Illustrierte Zeitung) № 11 за 19 березня 1942 р., присвяченої підриву Дніпрогесу у 1941 р. та роботам з відновлення гідроелектростанції. Оригінал газети був переданий до фондів музею ще у 2014 р. відомим українським меценатом, пошуковцем та медальєром, членом Асоціації благодійників України Дмитром Пірклом.

 

Крім того, цього року музей видав унікальну мальовану «Карту етнічного складу населення Запорізького краю у другій половині XVIII – першій половині ХІХ ст.», що також була представлена на «Запорізькій книжковій толоці». Автором карти є відомий художник, геральдист, автор гербу Запорізької області Віталій Пилипенко. Тексти до карти написала старший науковий співробітник музею Ольга Чайка.

 

Видавничі новинки від Запорізького обласного краєзнавчого музею зацікавили відвідувачів форуму.


Концерт VIVIENNE MORT у краєзнавчому музеї

21 жовтня 2016 р.

21 жовтня 2016 р. до Запорізького обласного краєзнавчого музею з новою акустичною програмою завітала давно відома поціновувачам якісної української музики VIVIENNE MORT.

 

Гурт увійшов до топ-20 найпрослуховуваніших українських артистів рейтингу одразу за «ВВ» і Pianoбоєм. Прихильником їхньої творчості являється Святослав Вакарчук, а Валерій Харчишин ставить на ніч дітям пісні з їхнього акустичного альбому «Filin». Квитки на останній концерт були розпродані задовго до дня події, що й не дивно, адже кожен їхній виступ вражає сильними вокальними партіями тендітної вокалісти, глибоким змістовним наповненням текстів та гарантує слухачам незабутнє естетичне задоволення. 

 

«Твоя VIVIENNE MORT» – нова акустична концертна програма гурту у супроводі струнного квартету. Окрім Запоріжжя її почують в 15 містах України, а також у Польщі.


Про магію та чаклунство по-музейному

7 жовтня 2016 р.

7 жовтня 2016 року у виставковій залі відділу природи Запорізького обласного краєзнавчого музею пройшло урочисте відкриття виставки «Лікарські рослини в магії і чаклунстві».

 

На виставці можна ознайомитися з представниками видів рослинного світу Запорізького краю. Ці рослини з давніх часів і до сьогодення використовувалися  як лікарські засоби в народній медицині та знайшли своє місце в магії, чаклунстві. Протягом багатьох століть люди вчилися розкривати пов’язані з рослинами секрети. Деякі трави мають здатність наносити шкоду, деякі зцілювати. Ще з часів античного світу ми знаємо про різноманітність цілющих властивостей рослин і люди завжди бажали оволодіти мистецтвом магії трав. Так, вирушаючи в далеку дорогу, мандрівники брали з собою гілочки полину звичайного, вважаючи, що ця рослина врятує їх від хвороб та негараздів. Всього на виставці представлено 42 види лікарських рослин, що зустрічаються в нашому краї.

 

На відкриття виставки завітали студенти та викладачі Запорізького національного університету, колеги, представники засобів масової інформації.


Запоріжжя на зламі імперій показали у новому залі краєзнавчого музею

29 вересня 2016 р.

29 вересня 2016 р. в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відкрився зал «Запоріжжя на зламі імперій. 1914 – 1921 рр.», присвячений подіям, що відбувалися на території нашого краю під час Першої світової війни та національно-визвольних змагань українського народу.

 

19 липня 1914 року (2 серпня за новим стилем) розпочалася Перша світова війна. Військові дії безпосередньо не відбувалися на території Запорізького краю, але їх відлуння мали відчутний вплив на політичне, економічне та громадське життя міста Олександрівська. З перших днів війни було розпочато масову мобілізацію. Вже в серпні мобілізовано близько 5 тис. чоловік. В експозиції представлені фотографії наших земляків-воїнів, зброя, екстрений випуск газети «Александровский вестник», форма солдата російської армії (реконструкція).

 

Політична та економічна кризи спричинені війною призвели до зубожіння населення і, як наслідок, активізації діяльності різних політичних партій про що свідчать агітаційні листівки, матеріали виборів до міської думи. Вперше в музеї представлені документи і фотографії, що висвітлюють діяльність українських органів влади та Українських січових стрільців. В експозиції форма сотника УСС Дмитра Вітовського (реконструкція). В нашому місті стрільці перебували майже два місяці. За цей час вони розгорнули широку культурно-освітню, державотворчу діяльність: викладали на курсах українську мову, займалися упорядкуванням бібліотеки «Просвіти», заснували тижневик «Січ», організовували читальні, освітні гуртки, театральні вистави. З метою вшанування полеглих запорозьких козаків 29 червня 1918 року Українські січові стрільці спільно з козаками 2-го Запорозького пішого полку встановили залізний хрест на о. Хортиця, який був освячений панотцем Миколою Мошнягою. 

 

Значне місце на виставці займають матеріали присвячені діяльності селянського повстанського руху під керівництвом Нестора Махна, більшовиків та білогвардійців.

 

В експозиції представлено понад 220 експонатів із фондів Запорізького обласного краєзнавчого музею та приватної колекції Л. Г. Петрашина. Колектив музею висловлює подяку за надану консультативну допомогу у створені експозиції заступнику директора з наукової роботи Військово-історичного музею України (м. Київ) Я. Тинченку, кандидату історичних наук, дослідниці історії національно-визвольних змагань в Україні Т. Осташко та засновнику і голові Львівського товариство пошуку жертв війни «Пам’ять» Л. Горбачу. Художньо-оформлювальні роботи по створенню нової музейної експозиції виконані фахівцями ПП «АА Тандем». Її презентацію прикрашував своїм співом лауреат Міжнародних конкурсів вокальний ансамбль «Viva del canto» (керівник О. Братцева) Запорізького музичного училища ім. Платона Майбороди.

 

Відкриття нового залу приурочене до 150-ї річниці від дня народження видатного українського державного та політичного діяча, Голови Центральної Ради Української Народної Республіки, першої у ХХ столітті незалежної Української держави, історика і організатора української науки Михайла Грушевського (1866 – 1934 рр.).


Музей на фестивалі консервації

18 вересня 2016 р.

Запорізький обласний краєзнавчий музей вдруге взяв участь у Всеукраїнському Фестивалі домашньої консервації, що відбувся у Запоріжжі 17 – 18 вересня 2016 р. на площі Маяковського. Організатори ставили за мету показати консервування, як частину народної культури України і Запоріжжя, справжнє мистецтво, що об'єднує покоління і громади. Цими вихідними на площі були створені унікальні майданчики для просвіти, розваг та спілкування, популяризації народних традицій – конкурси, дегустації, лекції, ярмарок, концерт, майстер-класи, декор овочів та банок тощо.

 

Музей на фестивалі представив невеличку виставку, де показав музейні предмети кінця ХІХ – початку ХХ ст., безпосередньо пов'язані з процесом заготівлі та консервації городини на зиму.


Музейників області запросили долучатися до всеукраїнської патріотичної акції

16 вересня 2016 р.

16 – 17 вересня у Запоріжжі за ініціативи ВМГО «Асоціація інтернів Верховної Ради України», за підтримки Міністерства молоді та спорту України, за участі Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації, Запорізького національного університету і Національного заповідника «Хортиця» відбувся науково-практичний семінар «Державний Прапор – від княжих часів до сьогодення» в рамках всеукраїнської патріотичної акції «Історія прапорів України – княжі, козацькі, мілітарні та Державний Прапор». Семінар відбувся на базі провідного музейного закладу області — комунального закладу «Запорізький обласний краєзнавчий музей» Запорізької обласної ради.

 

Про Всеукраїнську патріотичну акцію «Історія прапорів України – княжі, козацькі, мілітарні та Державний прапор» в своїй доповіді розповіла представник Асоціації інтернів Верховної Ради України Наталія Іванченко. Вона виклала мету і основні ідеї проекту та акцентувала увагу учасників семінару на необхідності поліпшення справи виявлення, збереження та візуалізації історичних і сучасних українських прапорів у військово-патріотичному вихованні суспільства, а особливо молоді.

 

Із ґрунтовною доповіддю «Військові прапори в системі козацьких клейнодів української Гетьманської держави XVII – XVIII ст.» виступив С. Білівненко — голова правління Запорізького наукового товариства ім. Я. Новицького, к.і.н., доцент кафедри джерелознавства, історіографії та спеціальних історичних дисциплін ЗНУ.

 

Про виникнення козацьких прапорів та про долю прапора гетьмана Мазепи, розповіла головний зберігач фондів Національного заповідника «Хортиця» Ольга Борисенко у доповіді на тему «Козацькі прапори. Прапор гетьмана Мазепи», що зберігається у Харьківському історичному музеї. Слухачі мали змогу не тільки почути, а і побачити історію цього унікального, одного з трьох збережених гетьманських прапорів.

 

Історію виникнення прапорів Революційної Повстанської Армії України Нестора Махна у своїй доповіді підняв запорізький історик Юрій Кравець. Оригінали махновських стягів зберігаються сьогодні у Києві в Національному музеї історії України.

 

Завданням музейних закладів області і України у світлі реалізації проекту ВМГО «Асоціації інтернів ВР України» «Історія прапорів України: княжі, козацькі, мілітарні та Державний прапор» була присвячена доповідь заступника директора з наукової роботи КЗ «Запорізький обласний краєзнавчий музей» ЗОР, д.і.н., професора Г. Шаповалова. Зокрема, доповідач розповів історію унікального прапора-молитви, який зберігається у Львівському історичному музеї. Виготовлений у 1947 р. руками Теодори Підляшецької для синів, що пішли воювати в УПА за свободу України, прапор пройшов бої і криївки, полон і заслання до таборів ГУЛАГ. 1953 р. звільнений вояк Іван Підляшецький разом із прапором повернувся додому до матері. Багато років реліквія таємно зберігалася у сім`ї, а 2003 р., на прохання матері була передана до музею.

 

Символіку сучасного запорізького козацтва представив у своїй доповіді історик, начальник оперативного штабу козацтва, заступник голови Запорізької обласної координаційної ради з питань крозацтва Дмитро Сухінін.

 

Про державотворчу та міліарну складову у нинішніх гербі та прапорі Запорізької області розповів їх автор — відомий український художник, геральдист Віталій Пилипенко.

 

У семінари взяли участь запорізькі вчені-історики, працівники музеїв і заповідників, представники громадських організацій, козацьких організацій.


Учасників революційних подій 80-х – початку 90-х років ХХ ст. привітали у запорізькому музеї

22 серпня 2016 р.

У Запорізькому обласному краєзнавчому музеї з нагоди 25-ї річниці незалежності України відбувся урочистий захід – привітання учасників революційних подій 80-х – початку 90-х років ХХ ст. та борців за незалежність України.

 

У заході взяли участь народний депутат України Ігор Артюшенко, директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації Владислав Мороко, представники Запорізького обласного об’єднання ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка, громадськість.

 

Владислав Мороко привітав учасників із знаменною подією в житті кожного українця, згадав найяскравіші віхи становлення незалежності України, події Революції Гідності в Запоріжжі.

 

Учасників революційних подій 80-х – початку 90-х років ХХ ст. та борців за незалежність України було нагороджено грамотами Кабінету Міністрів України, Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації, медалями «За розвиток Запорізького краю» облдержадміністрації.


Військові конфлікти в Україні та Ізраїлі очами фотографів

12 серпня 2016 р.

12 серпня 2016 р. у виставковій залі Запорізького обласного краєзнавчого музею відкрилася фотовиставка «Між війною і миром: Україна – Ізраїль», організована громадською організацією Israeli Friends of Ukraine (Ізраїль), Запорізькою обласною координаційною радою з питань козацтва, Міжнародним союзом козаків «Запорозька Січ», БФ «Майбутнє Запоріжжя» та за підтримки благодійного фонду Ukrainian Jewish Encounter (Канада), Міжнародних Авіаліній України, Посольства України в Ізраїлі.

 

На виставці представлено близько 40 відбитків фотографів з України та Ізраїлю – Олександра Ґлядєлова, (Україна), чиї роботи представлені на виставках у Франції та Сполучених Штатах, Олександра Козаченка (Україна), провідного фотографа журналу Forbes Ukraine, Марго Ормоцадзе (Україна), фотографа, журналістки і письменниці, Паши Паштєтова, який знімає свої роботи на фотоплівку. Серію робіт про Ізраїль на виставці представляють Едді Ґеральд (Ізраїль), який висвітлює військову тематику в гарячих точках, Павєл Вальберґ (Ізраїль) відомий ізраїльський фотограф, лауреат міжнародного фотоконкурсу Sony WPA 2011, Дана Фрідландер-Орен (Ізраїль), документальний фотограф і фахівець з панорамних фотографій, та Віктор Ольховський, уродженець Донецька, учасник багатьох фотовиставок в Ізраїлі та Україні. На фотографіях  – події Революції Гідності, військовий конфлікт на сході України, а також під час арабо-ізраїльських війн. Ці образи поєднуються з картинками мирного життя: обличчями людей, природою, архітектурою.

 

Виставка триватиме до 26 серпня 2016 р.


В запорізькому музеї відкрили виставку про білоруських патріотів України

10 червня 2016 р.

10 червня 2016 р. у Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відкрилася художня виставка «Білорусь з Україною в серці». Ця виставка – спільний проект українських та білоруських художників, присвячений пам'яті загиблих добровольців тактичної групи «Білорусь» 1 ШР 5 ОБАТ ДУК ПС – Віталію Тіліженку «Кексу» та Алесю Черкашину «Тарасу».

 

На виставці представлено понад 40 картин митців Білоруської спілки художників, серед яких Генадзь Драздоў, Алесь Суша, Алесь Циркунов, Алесь Пушкін, Андрусь Такіндан, а також українського художника Тараса Носара, які працювали над картинами в зоні АТО в листопаді 2015 р., в околицях донецького аеропорту, поблизу с. Піски, Волновахи, Новогродівки.

 

Вперше виставка була відкрита у Посольстві України в Білорусі у лютому 2016 р. В березні 2016 р. виставку побачили відвідувачі Національного музею історії України (м. Київ).

 

Загиблі Герої з тактичної групи «Білорусь» «Кекс» та «Тарас» мають безпосереднє відношення до міста Запоріжжя. Віталій Тіліженко – наш земляк, запорожець. Алесь Черкашин перебував в реанімації і помер в нашій запорізькій обласній лікарні внаслідок важкого поранення під час того страшного бою під Білокам'янкою в серпні 2015 р.

 

Ініціатором та організатором виставки є Міжнародний Благодійний Фонд «Волошка» за підтримки Департаменту культури та туризму, національностей та релігій Запорізької обласної державної адміністрації.


«Музейна ніч» по-запорізькі

18 травня 2016 р.

18 травня у Міжнародний день музеїв Запорізький обласний краєзнавчий музей запросив до себе в гості на «Музейну ніч – 2016».

 

Цього вечора гостей музею чекали тематичні екскурсії, квести для дітей та дорослих, майстер-класи, дитячі екскурсії. Всі охочі могли сфотографуватися з експонатами музею у декількох фотозонах.

 

Поціновувачам етномузики музей спільно з етно-музичним клубом «БарабанЗА» запропонував прийняти участь у майстер-класі гри на етномузичних інструментах. Денис Васильєв нетільки розповів, як народжувалася музика у приазовських степах, але й продемонстрував чудове володіння традиційними для України інструментами. Всі охочі могли долучитися до гри на етноінструментах.

 

Насамкінець «Музейної ночі» гостей запросили на екскурсію вулицями старого міста «Олександрівські таємниці» від історика, директора Василівського історико-архітектурного музею-заповідника «Садиба Попова» Валерія Стойчева.


У Запорізькому обласному краєзнавчому музеї презентували виставку «Портрет солдата»

13 травня 2016 р.

13 травня 2016 року у виставковій залі Запорізького обласного краєзнавчого музею відбулося відкриття виставки «Портрет солдата» фотографа, військового кореспондента Вікторії Ясинської.

 

В експозиції представлено 39 фотографій. На них – військовослужбовці Збройних Сил України та добровольці. Протягом двох років автор записувала історії війни з вуст її учасників та робила фотознімки не лише на передовій, а й у шпиталях. Фотографії носять напівдокументальний характер: портрети поєднані з цитатами воїнів, у яких відображені їхні думки, мотиви, переживання та військовий досвід.

 

«Для мене світлини – це більше аніж будь-які слова. Вони – втілення ряду тих соціальних та психологічних проблем, які постали перед бійцями у зоні АТО» – ділиться своїми враженнями Вікторія. За її словами, «Портрет солдата» носить напівдокументальний характер. Усі солдати, зображені на фотографіях, об’єднані лише однією ідеєю – не зважаючи на жодні проблеми боронити свою землю та помститися за загиблих побратимів.

 

У кінці квітня – на початку травня виставку вже побачили жителі столиці, надалі вона мандруватиме іншими містами України. 


В Запоріжжі презентували перевидання книги Д. Яворницького «Дніпрові пороги»

12 травня 2016 р.

12 травня 2016 р. у Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація перевидання раритетної книги академіка, фольклориста і легендарного знавця козаччини Дмитра Івановича Яворницького «Дніпрові пороги», перші екземпляри якої побачили світ ще у 1928 році.

 

Книга Дмитра Яворницького «Дніпрові пороги» сьогодні сприймається як своєрідна «енциклопедія» порогів на Дніпрі. Науково-популярний історико-географічний нарис розрахований на широку аудиторію, формує уявлення про унікальну пам’ятку. Понад 80 фотографій 20-х рр. ХХ ст. створюють у читача образ Дніпра на відрізку між Дніпропетровськом та Запоріжжям до затоплення водами Дніпровського водосховища.

 

У новому виданні міститься сучасна передмова та примітки, автором яких виступив відомий «порогознавець» – співробітник Національного заповідника «Хортиця» Олег Власов. Крім того книгу доповнено новим ілюстративним матеріалом з 29 унікальних архівних світлин з колекцій наукового архіву Інституту археології Національної Академії Наук України, Національного заповідника «Хортиця», Запорізького обласного краєзнавчого музею та Дніпропетровського музею історії лоцманів та лоцманського ремесла. Більшість з них публікується вперше! Увазі читачів представлена і авторська карта-схема порогів Дніпра. Стилістика та нумерація сторінок оригіналу повністю збережена, проте усунені друкарські помилки та неточності.

 

Перевидання книги Дмитра Яворницького «Дніпрові пороги» було презентоване у Києві 24 квітня 2016 р. в межах VI Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал-2016». Книга стала чи не найгучнішою прем’єрою найбільшого в Україні книжкового форуму. В київській презентації взяли участь Олег Власов, Юрій Завгородній, Олександр Савчук.

 

Альбом фотографій з географічно-історичним нарисом стане у нагоді історикам, краєзнавцям, а також усім, хто цікавиться українською старовиною.

 

У презентації взяли участь автор передмови Олег Власов, видавець Олександр Савчук, директор Запорізького обласного краєзнавчого музею Михайло Мордовськой, директор Національного заповідника «Хортиця» Максим Остапенко, декан історичного факультету ЗНУ, доктор історичних наук, професор Володимир Мільчев.


В Запорізькому обласному краєзнавчому музеї старував фестиваль «Запоріжжя – місто з яйцями»

15 квітня 2016 р.

15 квітня 2015 р. в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї за ініціативи Запорізького обласного осередку Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Європейська молодь України» відкрилася фотовиставка, присвячена «яєчній неділі» у Запоріжжі 2014 р. Фотовиставка проводиться в рамках ІІ Фестивалю «Запоріжжя – місто з яйцями».

 

Виставка присвячена подіям 13 квітня 2014 р., коли в середмісті Запоріжжя на Алеї Слави відбулися зіткнення активістів Революції Гідності з представниками проросійськи налаштованих сил. Останніх закидали так званим «великоднім набором» –  яйцями, борошном та молоком. Відтоді проросійські акції в Запоріжжі припинилися.

 

На виставці представлені світлини відомих запорізьких фотографів та журналістів, а також громадських активістів. Серед них і фотографії Катерини Клочко.

 

Організатори планують продовжити виставку і наступного року, для чого закликають городян, які були свідками «яєчної неділі», поділитися власними фотографіями з місця подій.


У Запорізькому обласному краєзнавчому музеї говорили про декомунізацію та презентували міні-довідник з нових назв вулиць Запоріжжя

12 квітня 2016 р.

12 квітня 2016 р. у Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відбувся брифінг щодо реалізації в Запорізькій області Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та заборону пропаганди їхньої символіки». Своє бачення процесу декомунізації повідомили директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації Владислав Мороко, голова комісії з питань освіти, науки, культури, спорту, молоді та туризму Запорізької міської ради В’ячеслав Зайцев, генеральний директор Національного заповідника «Хортиця» Максим Остапенко, директор Запорізького обласного краєзнавчого музею Михайло Мордовськой, член міської комісії з питань топоніміки Олексій Мосейко та к.і.н., доцент Запорізького національного університету Сергій Білівненко.

 

—  Робота з декомунізації є багатоплановою. Це не лише перейменування вулиць або демонтаж пам’ятників –  це докорінне оновлення і відродження, а інколи й створення нових музейних експозицій. Як приклад – робота обласного краєзнавчого музею, де проводяться виставки, присвячені героям російсько-української війни,  діє ще багато експозицій, які покликані відродити й презентувати широкому загалу славну історію нашої держави, — зазначив  Владислав Мороко.

 

Посадовець також поінформував про етапи декомунізації в області і навів кількісні показники. Так, у Запорізькій області визначено 2 041 об’єкт, який підпадає під дію відповідного закону. Вже перейменовано більше 1 800 об’єктів – вулиць, населених пунктів, площ. Також спостерігається динаміка по демонтажу пам’ятників.

 

Для роз’яснення історії назв населених пунктів і вулиць, як повідомив Владислав Мороко, налагоджено співпрацю  Департаменту культури, туризму, національностей та релігій та обласної газети «Запорізька правда», де заплановано серію публікацій цієї тематики.

 

Крім того, на брифінгу було презентовано міні-довідник «Запоріжжя: декомунізовано», в якому наведено перелік перейменованих районів, вулиць, площ, парків та скверів міста Запоріжжя. Це видання, як зазначив директор музею Михайло Мордовськой, стане своєрідним путівником по нашому місту. Окрім безпосередньо переліку зі старими та новими назвами, у виданні показані основні принципи, якими керувалися під час підбору нових назв для запорізьких вулиць. Серед них – повернення історичних назв, увічнення найбільш значимих для Запоріжжя історичних подій та постатей, увічнення сучасних Героїв України, а також всесвітньо відомих українців. Безкоштовно довідник зможуть отримати всі відвідувачі Запорізького обласного краєзнавчого музею.


Запорізька область була представлена на Міжнародній туристичній виставці UITT-2016

4 квітня 2016 р.

30 березня – 1 квітня 2016 року Запорізький обласний туристично-інформаційний центр прийняв участь у ХХІІ Міжнародній туристичній виставці UITT-2016 «Україна – подорожі та туризм», що проходила у Міжнародному виставковому центрі (м. Київ). 

 

Вже двадцять другий рік виставка UITT є важливою та надзвичайно масштабною подією туристичної сфери України, яка збирає під одним дахом професіоналів туристичного ринку як національного, так і міжнародного рівнів, представників  державних структур, сфер медіа, готельєрів та перевізників. Виставка розкриває весь спектр туристичних послуг, починаючи з організації туристичних поїздок у різні кінці світу, і закінчуючи послугами авіаперевезень, продажем залізничних квитків, розміщенням та бронюванням готелів, організацією конференцій, семінарів, інсентив-турів, наданням страхових послуг.

 

Запорізький обласний туристично-інформаційний центр презентував відвідувачам виставки туристичний продукт Запорізької області, широко відомі туристичні об’єкти, а також перспективні напрямки туризму. Запорізька область представила на виставці нові туристичні видання – брошури про Азовське узбережжя, Садибу Попова та зелений туризм на Запоріжжі, буклети з новими маршрутами та музейні цікавинки Запорізької області.

 

Щорічно за допомогою UITT більше 700 компаній з 60 країн світу одночасно вирішують 4 основні завдання бізнесу: маркетингові дослідження, формування іміджу бренду, реклама продукту, продажу.

 

Виставку відвідало понад 22 000 відвідувачів, а це 338 унікальних контактів на годину, 94 % яких є фахівцями галузі, і приймають або впливають на прийняття рішення про співпрацю. UITT - це також 200 годин високоякісних галузевих семінарів, презентацій та прес-конференцій, які сприяють професійному розвитку 7 500 відвідувачів – фахівців. 


У Запоріжжі з’явився перший в Україні козацький фотолітопис

2 квітня 2016 р.

За ініціативи Запорізької обласної координаційної ради з питань козацтва та за підтримки народного депутата України Ігоря Артюшенка в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відкрилася фотовиставка «Бойовий шлях запорізького козацтва». Світлини розповідають, як козацтво відроджувалося після Революції Гідності, ставало на захист Запорізького краю, набувало досвіду командної взаємодії, допомагало нашим захисникам на передовій.

 

— Ця перша в Україні виставка свідчить, що запорізьке козацтво стало з колін та показало себе як справжній відданий захисник рідної землі», — наголосив голова обласної координаційної ради козацтва Дмитро Сухінін.

 

За його словами, за два роки активісти провели операції «Дозор» та «Перехоплення», доправили українським військовим понад 70 тонн продуктів, теплих речей та амуніції, побували на бойових чергуваннях на Чонгарі, у Слов’янську та поблизу Маріуполя. Козаки спільно з солдатами та нацгвардійцями охороняли стратегічні об’єкти, реалізовували просвітницькі проекти, займалися патріотичним вихованням дітей. Кілька сотень із них добровольцями відправилися до зони проведення АТО, побували майже у всіх гарячих точках – від Ясинуватої до Широкиного.

 

Окремий розділ виставки присвячено козацькому 37-му окремому мотопіхотному батальйону 56-ї бригади ЗСУ. Одразу привертають увагу фото батька й сина, які полишили спокійне життя в Іспанії та приїхали захищати незалежність України. Також на стендах можна побачити дівчину-снайпера з позивним «Чайка», яку відзначено високою державною нагородою за знищення бліндажу та двох мінометних розрахунків супротивника. Символом військової звитяги бійців став український прапор на водонапірній вежі у с. Новобахмутівка, на самій лінії вогню, який щоранку, незважаючи на обстріли бандформувань, вивішували бійці.

 

Виставка працюватиме в музеї протягом місяця, а потім буде експонуватися в містах та районах області.

 

 

За матеріаласми Управління у справах преси та інформації


Запорізькі школярі привітали нацгвардійців із професійним святом

25 березня 2016 р.

Напередодні Дня Національної гвардії України у обласному краєзнавчому музеї відбувся урок мужності, який організували учні Запорізької гімназії № 7 за підтримки обласної виконавчої влади. До музею завітали члени родин загиблих учасників Антитерористичної операції – Богдана Завади, Івана Гутніка – Залужного, Сергія Добровольського, Бориса Грязнова, Олександра Говорухи, школярі, військовослужбовці.

 

До присутніх звернувся заступник голови облдержадміністрації (стажування) Олександр Іщенко: «Події останніх років довели, що тільки сильна, боєздатна армія може захистити державний суверенітет та незалежність України. Жодні міжнародні організації, угоди, ніхто крім нас самих, не може гарантувати миру на нашій землі. Подвиг запорізьких героїв, незламної льотчиці Надії Савченко, вкотре доводить, що в наших серцях живий козацький дух, сила волі та любов до рідної землі». Посадовець вручив медалі «За розвиток Запорізького краю» та грамоти бійцям прославленого гвардійського батальйону «Донбас» Олександру Тарану, Сергію Цесельському, Вадиму Гайдіну, Олександру Молчанову, Миколі Хорішку та Костянтину Пометуну.

 

До молоді звернулися Тетяна Завада, Галина Залужна та Микола Говоруха, які розповіли про мрії, життя та по-справжньому чоловічий характер своїх чоловіків та синів, закликали школярів змалку вчитися захищати Вітчизну. Про бойовий шлях запорізьких нацгвардійців, який розпочався влітку 2014 року на українсько-російському кордоні та охопив майже всі гарячі точки АТО, розповіли командири військових частин Олександр Хоменко та Андрій Каргаєв, обласний військовий комісар Олександр Біда та його заступник Михайло Логвинов.

 

Олександр Іщенко тепло привітав із днем народження батька Богдана Завади Олексія Федоровича, подякував йому за сина – героя, вклонився мужності та силі духу всіх членів родин загиблих учасників Антитерористичної операції.

 

Діти виконували українські патріотичні пісні «Мальви», «Герої не вмирають», «Мова єднання», читали вірші, присвячені боротьбі нашого народу за свободу, пам’ять загиблих захисників України вшанували хвилиною мовчання. 

  

 

Управління у справах преси та інформації облдержадміністрації


Свято весни у Запорізькому обласному краєзнавчому музеї

22 березня 2016 р.

22 березня 2016 року до Запорізького обласного краєзнавчого музею завітали учні перших класів школи № 107, яким було запропоновано відсвяткувати досить незвичайне свято – День весняного рівнодення.

 

Діти мали змогу послухати пізнавальну екскурсію про те, як зустрічають прихід весни рослини та тварини, поширені у нашому краї, а також дізнатися багато цікавого про життя молюсків і навіть «побувати на їхньому місці», взявши участь у захоплюючій інтерактивній грі.

 

Окрім цього, школярі спробували свої сили у творчому майстер-класі з виготовлення птахів із солоного тіста, зліпивши власними руками стильні та оригінальні фігурки сови – давнього домашнього оберіга.


В Запоріжжі презентували «Музейний вісник» № 15

2 березня 2016 р.

2 березня 2016 року у Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація щорічного науково-теоретичного видання «Музейний вісник» № 15. Протягом багатьох років «Музейний вісник» знайомить читачів із проблемами археології, історії, краєзнавства, природознавства, музеєзнавства не лише Запорізької області, а й України в цілому.

 

У новому номері видання опубліковані статті двадцяти семи авторів із Запоріжжя та Запорізької області, а також інших міст України – Вінниці, Дніпропетровська, Києва, Умані, Харкова, Херсона.

 

У розділі «Музеєзнавство» Ольга Чайка описує одяг та побутові речі духоборів із колекції Запорізького обласного краєзнавчого музею. А Віталій Шелегеда розповідає про поширення рідкісних видів змій на території Запорізької області і острові Хортиця.

 

Археологічний розділ «Музейного вісника» вже традиційно публікує дослідження, присвячені проблемам стародавньої історії. Зоя Попандопуло, спираючись на матеріали, зібрані відомим археологом Олександром Бодянським, висвітлює особливості Верхньохортицького ґрунтового могильника, що належить до часів поширення Білозерської культури. Про пам’ятки доби каменю та енеоліту, знайдені у долині р. Молочна, пише Віктор Джос (смт. Мирне).

 

Багато цікавих публікацій міститься у історичному розділі видання. Олег Власов оповідає про Дніпровські пороги наприкінці XVI – XVIII ст. Валерій Стойчев знайомить читачів з історією села Вознесенівки Олександрівського повіту. Стаття Павла Кравчука присвячена маловідомим фактам з практики тюремного ув’язнення на південноукраїнських землях у другій половині XIX – на початку XX ст.

 

Свіжий випуск «Музейного вісника» стане у нагоді не лише історикам і краєзнавцям, а й усім, хто цікавиться історичним минулим і сучасними проблемами розвитку музейної справи в Україні.

 

Презентація видання відбулася за участі представників Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької ОДА, співробітників запорізьких музейників, авторів статей, працівників бібліотек, краєзнавців, представників громадськості та журналістів місцевих ЗМІ. 


На День Святого Валентина до музею запросили всіх закоханих

14 лютого 2015 р.

14 лютого 2016 р. Запорізький обласний краєзнавчий музей запрошував на вечір «Але ж я кохаю тебе, кохаю до нестями», присвячений святкуванню Дня Св. Валентина.

 

Цього вечора в музеї лунала прекрасна музика, що була віртуозно зіграна Олександром Гавриловим на фортепіано ХІХ ст. Проводилися тематичні екскурсії, під час яких відвідувачі могли дізнатися про український весільний обряд, а також працювала виставка одного експонату, на якій вперше були представлені листи закоханих першої третини ХХ ст.

 

Протягом вечора працювали дві фотозони, де всі охочі могли сфотографуватися на «лавці кохання», а також «приміряти» на себе образи з легендарного фільму про кохання «Весна на Зарічній вулиці». На третьому поверсі шанувальники німого кіно мали можливість подивитися класику світового кінематографу – фільм «Вогні великого міста».

 

Крім того, гості музею за бажанням могли прикрасити свої тіла прекрасним розписом хною, скуштувати чаю з самовару, поласувати печивом, а також подарувати коханій людині ексклюзивну листівочку – копію тих листівок, що закохані дарували один одному багато років тому.


В Запорізькому обласному краєзнавчому музеї експонати зазвучали!

30 січня 2016 р.

30 січня 2016 р. в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відбувся концерт «Камерний вечір салонної музики ХІХ ст.». Таку музику грали в салонах міста Олександрівська у ХІХ – початку ХХ ст.

 

Викладачі Запорізької музичної школи № 1 зіграли композиції П. Чайковського, О. Олександрова, О. Цфасмана, М. Глінки та інших композиторів на раритетному фортепіано марки A. Strobl, виготовленому у м. Києві у другій половині ХІХ ст.

 

Концерт організовано Громадською організацією «Центр розвитку бізнес-технологій та культури», Запорізькою музичною школою № 1 та Запорізьким обласним краєзнавчим музеєм.