Шана, честь і слава Вам – захисники Вітчизни!

19 січня 2016 р.

Вже стало доброю традицією проводити уроки мужності в стінах Запорізького обласного краєзнавчого музею. Ось і 19 січня 2016 року в експозиційній залі «АТО: війна за незалежність» відбувся черговий військово-патріотичний захід із символічною назвою «Шана, честь і слава Вам – захисники Вітчизни!», присвячений вшануванню бійців, котрі приймали участь у проведенні антитерористичної операції на Сході України, та врученню їм посвідчень учасників бойових дій.

 

Організатором заходу виступило командування Запорізького обласного військового комісаріату. Участь в урочистостях до Дня Соборності України, який щорічно відзначається 22 січня, взяли військовослужбовці місцевого гарнізону, особовий склад військкомату, ветерани Другої Світової війни, афганці та ліквідатори аварії на ЧАЕС, представники місцевої влади (зокрема, заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації Едуард Гугнін та начальник управління фізичної культури, молоді та спорту Запорізької обласної державної адміністрації Наталя Власова), волонтери та представники громадських організацій, а також журналісти регіональних ЗМІ.

 

Полковник Михайло Логвінов, заступник обласного військового комісара по роботі з особовим складом, у своїй 

 

промові відзначив вражаючу мужність та героїзм, проявлені

бійцями української армії під час виснажливої боротьби із російським агресором. Разом із почесними гостями заходу він вручив посвідчення учасника бойових дій воїнам, які відстоювали територіальну цілісність України в зоні АТО.

 

У свою чергу, учасник бойових дій на Сході країни старшина В. Кирик від імені військовослужбовців 5-ї механізованої роти 2-го механізованого батальйону 93 ОМБР урочисто вручив керівництву Запорізького обласного краєзнавчого музею державний прапор, який разом із нашими бійцями пройшов всі негаразди і жахіття воєнних дій. Крім того, від запорізьких волонтерів до колекції музею потрапили й інші унікальні речі із зони АТО, як то казанок, пробитий кулею, «розвантажка» та інше.

 

 

У рамках проведення уроку мужності своїми зворушливими спогадами поділився безпосередній учасник бойових дій на території Афганістану Віктор Головченко. А ветеран Другої світової війни, нині полковник у відставці Віктор Варвашеня звернувся до всіх присутніх із побажаннями гідно продовжувати бойові традиції наших воїнів і самовіддано служити рідній землі.



Меценати передали до музею нові експонати

15 січня 2016 р.

15 січня 2016 р. у Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відбулася зустріч з меценатами, які протягом минулого року передали до фондів запорізьких музеїв не один десяток унікальних предметів. Перед присутніми з вітальним словом виступив директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації Владислав Мороко.

 

На зустрічі були присутні Дмитро Піркл – відомий український меценат, пошуковець, медальєр та активіст Майдану, член Асоціації благодійників України, Леонід Петрашин – відомий запорізький колекціонер, меценат, Ігор Ігнатенко – учасник Революції Гідності, АТО, волонтер, а також В’ячеслав Зайцев – учасник АТО, керівник консультативної ради ветеранів АТО при голові Запорізької ОДА, депутат Запорізької міської ради.

 

Дмитро Піркл протягом минулого року передав музею 14 німецьких поштових марок часів ІІ Світової війни, видання «Німецької будівельної газети» 1911 р. з великою статтею про Кічкаський міст через Дніпро, а також матеріали до майданівської музейної колекції – конверти, листівки серії «Майдан тебе пам'ятає», буклет «Пам'яті Героїв Небесної Сотні», перепустки, пам'ятки, листівки, наліпки з київського Майдану тощо.

 

І цього разу Дмитро Піркл завітав до музею не з пустими руками, передавши до фондів цінні папери кінця ХІХ – початку ХХ ст. (Російська державна 5 % позика 1906 р., Російська державна 4 1/2 % позика 1909 р., 4 1/2 % облігаційна позика 1908 р. товариства

 

Північно-Донецької залізничної дороги, Російська 4 % позика, емісія 1894 р., конверсійна облігація в 150 крб. 1898 р., 4 % консолідована облігація російських залізничних шляхів 1880 р., Консолідована російська 4 % залізнична облігація 1889 р.).

 

Леонід Петрашин представив комплекс білогвардійських листівок 1919 року, надрукованих на Катеринославщині, а також середньовічні сокири та кірасу середини ХІХ ст. Незабаром ці предмети доповнять нові та існуючі експозиції музею.

 

Ігор Ігнатенко поповнив музейну колекцію речами із зони АТО. Так, ним були представлені дитячі малюнки для військовослужбовців Збройних Сил України, «солдатська» ялинка, шеврони, а також бойовий прапор 37-го ОМПБ.

 

В’ячеслав Зайцев для залу «АТО – війна за незалежність» в 2015 р. передав власну військову форму, речі з передової, а також фото та відеофайли з АТО. В новому році В’ячеслав обіцяв поповнювати колекцію музею лише мирними експонатами.

 

Частина переданих предметів вже зайняла достойне місце в вітринах музею, частина – тільки готується для експонування.

 

 

Запорізький обласний краєзнавчий музей щиро дякує всім дарувальникам, які поповнили музей рідкісними предметами та матеріалами. Сподіваємося на подальшу співпрацю в 2016 р.



Батьківщина дякує героям!

25 грудня 2015 р.

25 грудня 2015 року в стінах Запорізького обласного краєзнавчого музею відбувся черговий урок мужності «Батьківщина дякує героям!», присвячений вшануванню воїнів, що приймали участь у проведенні антитерористичної операції на Сході України, та врученню їм посвідчень учасників бойових дій. Участь у проведенні військово-патріотичного заходу, організатором якого виступило командування Запорізького обласного військового комісаріату, взяли особовий склад військкомату, воїни гарнізону, ветерани-афганці, учасники АТО, а також представники волонтерського руху та журналісти місцевих ЗМІ.

 

Вже традиційно місцем проведення урочистостей стала експозиція музею «АТО: війна за незалежність». 

 

На адресу захисників нашої країни пролунало чимало теплих слів. Зокрема, заступник обласного військового комісара по роботі з особовим складом полковник Михайло Логвінов висловив вдячність всім учасникам бойових дій, які самовіддано борються 

 

за свободу і добробут рідної землі, проявляючи неабияку стійкість, мужність і відвагу у протистоянні агресору.

 

Героїзм своїх побратимів відзначили і безпосередні учасники бойових дій – ветерани-афганці Ігор Маренюк, Дмитро Московцев, а також воїни АТО Сергій Кирик і Сергій Шаповалов. Вони поділилися з усіма присутніми спогадами про трагічні події, що сталися на їхніх очах, а Дмитро Московцев виконав зворушливу авторську пісню.

 

Полковник Михайло Логвінов разом із ветеранами Афганської війни урочисто вручив посвідчення учасників бойових дій мужнім захисникам України, що приймали участь у проведенні АТО, в черговий раз підкресливши, що Батьківщина дякує своїм героям і пам’ятатиме їх подвиг. 

 

 

У свою чергу, Олена Безединова, волонтер Благодійного Фонду «Підтримай Армію України», пообіцяла, що добровільні громадські організації й надалі активно допомагатимуть нашим бійцям.



В Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відкрили новорічну виставку

18 грудня 2015 р.

17 грудня 2015 року в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка «Новорічні свята».

 

В історії людства існувало багато свят пов’язаних з явищами природи, з циклами сільськогосподарських робіт. Змінювалися епохи, умови життя, суспільний лад, релігії. Все це залишало свій слід у звичаях, що існують в нашій культурі і зараз. Традиційно в грудні починається цикл зимових свят до якого відносяться День Святого Миколая, Новий рік, Різдво, Хрещення. 

 

19 грудня відзначають день Святого Миколая, якого вважають покровителем дітей, мандрівників, моряків. Церква його цінувала за активну місіонерську діяльність та вірність християнству. Святий Миколай ніколи не афішував своїх добрих справ. Робив їх таємно. Вважається що напередодні свята він приходить до дітей у супроводі двох янголів з подарунками та двох чортенят з різками. Перші розказують святому про добрі справи дітей, і слухняні малюки отримують солодощі. Інші – про бешкетування та непослух, таким дітям дістаються різки. Звичайно добро переможе і кожна дитина отримає подарунок, а разом із ним розуміння того, що людям треба нести добро, співчуття, щирість.

 

Новорічний розділ виставки відкриває ялинка. Відвідувачі побачать ялинкові прикраси різних років, поштові листівки, 

 

фотографії дитячих свят. На виставці також представлені листівки з приватної колекції Сергія Самойлова.

 

Різдво Христове – одне з великих свят християн. Католики відзначають його 25 грудня, а православні – 7 січня. В Україні до цього свята готуються заздалегідь, за сімейним столом після церковної служби збирається вся родина. Молодь, за старими традиціями, обходить з колядками друзів і знайомих. В музейній експозиції представлені  ікони із сценами Різдва Христова, з зображеннями головних моментів життя Ісуса Христа, церковне приладдя, вітальні листівки та ін.

 

Завершує цикл зимових свят Хрещення Господнє. Про нього розкажуть культові речі, фотографії з колекції музею. 

 

Під час роботи виставки планується проведення різноманітних майстер класів з виготовлення новорічних прикрас, участь у святкових конкурсах. Діти матимуть можливість написати листа Діду Морозу та залишити новорічні побажання на музейній ялинці.

 

 

Запорізький обласний краєзнавчий музей дякує компанії «Ледартіс» за казкове оформлення музею новорічними гірляндами.



Захисники України: загартовані в пеклі

8 грудня 2015 р.

8 грудня 2015 року у Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відбувся урок мужності «Захисники України: загартовані в пеклі», присвячений вшануванню воїнів, що приймали участь у проведенні антитерористичної операції, та врученню їм посвідчень учасників бойових дій. На урочистості завітали особовий склад обласного та районних військкоматів м. Запоріжжя, бійці АТО, представники громадських і волонтерських організацій, а також журналісти регіональних ЗМІ.


Не випадковим виявилося місце проведення військово-патріотичного заходу – експозиційний зал із красномовною назвою: «АТО: війна за незалежність». Символічність такого вибору підкреслив у своїй промові директор Запорізького обласного краєзнавчого музею Михайло Мордовськой, який висловив  подяку за мужність і героїзм, проявлені бійцями під час виконання ними службових обов’язків.

Неабияку сміливість і самовіддачу наших воїнів, 105 з яких віддали своє життя за збереження незалежності і територіальної цілісності України,  відзначив і заступник обласного військового комісара по роботі з особовим складом – полковник Михайло Логвінов. Так, старшина Сергій Кирик та сержант Дмитро Деменський були нагороджені нагрудним знаком командування Повітряних Сил Збройних Сил України «За оборону Донецького аеропорту». 

 

У свою чергу, волонтер Благодійного Фонду «Підтримай Армію України» Олена Безединова привітала героїв із врученням почесних відзнак та посвідчень учасників бойових дій, а також запевнила всіх, що волонтери й надалі надаватимуть матеріальну и моральну підтримку українським воїнам, які роблять все можливе, аби перемога над агресором була досягнута якомога швидше.



В обласному музеї відкрилася виставка «Спротив геноциду»

27 листопада 2015 р.

27 листопада 2015 р. напередодні Дня пам'яті жертв голодоморів у Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка «Спротив геноциду». У відкритті взяли участь директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької облдержадміністрації Владислав Мороко та начальник Управління з питань внутрішньої політики та зв'язків з громадськістю Олександр Зубченко.


Стендова виставка «Спротив геноциду» створена завдяки старанням співробітників Українського інституту національної пам’яті, Галузевого державного архіву Служби безпеки України, Центру досліджень визвольного руху, Громадського комітету із вшанування пам’яті жертв Голодомору-геноциду 1932 – 1933 років в Україні. Вона демонструє докази опору, який чинило українське суспільство сталінському тоталітарному режиму у 1920 – на початку 1930 років. Саме страх перед українським визвольним рухом штовхнув Й. Сталіна і його оточення до вчинення злочину Голодомору-геноциду 1932 – 1933 років.


На 18 стендах виставки представлені унікальні документи та фото, що розкривають масштаби спротиву, його форми і методи. Значна частина документів оприлюднені вперше. Крім того, на виставці були представленні копії документів, що ілюструють рух спротиву на

території Запорізької області з галузевого архіву Служби безпеки України, книги, а також предмети з теми.

 

Повстання 1930 – 1932 років поставили під загрозу реалізацію планів Сталіна. У 1930 р. в Україні відбулось понад 4 000 масових протестних виступів, у яких взяли участь близько 1,2 млн. осіб. За півроку 1932 р. ҐПУ зафіксувало 900 виступів, з колгоспів вийшли 41 200 селянських господарств, півтисячі сільських рад відмовлялися приймати плани хлібозаготівель.

 

Голодуючі селяни нападали на зерносховища, де зберігалось відібране зерно, саботували роботу колгоспів, а з посиленням свавілля та викликаного ним голоду, взялися за зброю: у 1932 році відбулося понад 1 000 актів збройного опору.

 

Режим боявся, що український спротив призведе до його падіння: адже у першому півріччі 1932 року 56 % протестних виступів у СРСР припадали на Україну. Тому диктатор завдав страшного удару у відповідь, яким став штучно організований голод.

 

Виставка триватиме в музеї протягом двох тижнів, після чого її зможуть побачити жителі районів Запорізької області.



Запорізька область взяла участь у туристичному салоні в Полтаві

14 листопада 2015 р.

11 – 12 листопада 2015 року у виставковій залі Полтавського міського будинку культури відбувся ІХ Міжрегіональний туристичний салон «Відпочивайте на Полтавщині!», організований Управлінням інфраструктури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації. Від Запорізької області участь у салоні прийняв Запорізький обласний туристично-інформаційний центр. Представники інформаційного центру презентували туристичний потенціал нашого регіону під час круглого столу. На виставці були представлені ще 6 областей України — Полтавська, Кіровоградська, Київська, Миколаївська, Сумська та Харківська.

Також на виставці були представлені музеї, санаторно-курортні та готельні заклади, туристичні агенції, садиби сільського зеленого туризму, майстри народних промислів. Активну участь в організації та проведенні салону прийняли волонтери з числа студентів факультету харчових технологій, готельно-ресторанного та туристичного бізнесу Полтавського університету економіки і торгівлі.

 

В рамках виставки-турсалону був проведений інформаційний тур.



Українські музейники зробили крок від жертви до миротворця

19 жовтня 2015 р.

В Кишиневі завершився спільний проект Національних Комітетів ICOM Україна та ICOM Молдова «Музеї на лінії вогню: крок від жертви до миротворця», що тривав з 6 до 14 жовтня 2015 р.


6 – 11 жовтня досвідчені тренери та психологи з України Олена Афанасьєва, Катерина Реброва, Максим Елігулашвілі, Максим Афанасьєв, Світлана Остапова та Олена Ілясова провели воркшоп з українськими музейниками з територій, що опинилися у зоні конфлікту. В воркшопі взяли участь музейники з Запоріжжя, Бердянська, Харкова, Маріуполя, Лисичанська, Слов’янська, Краматорська, Новопскову.

В рамках проекту учасники ознайомилися з культурним надбанням Молдови, відвідали садибу Манук Бея в містечку Хінчешть, музей і фортецю в місті Сороки, а також національні музеї Молдови.

 

Результати воркшопу були представлені на Міжнародній конференції в Національному музеї мистецтв Молдови, що відбулася 12 – 13 жовтня. В конференції взяли участь міністр культури Молдови Моніка Бабук, генеральний директор ICOM Анн-Катрін Робер-Оглюстен (Франція), а також очільники Національних Комітетів Сергій Лаєвський (Україна), Валерія Суручану (Молдова), Інга Карая (Грузія).



Мілітарні прапори – славна історія України

17 жовтня 2015 р.

У м. Запоріжжі, Запорізькій області, м. Харкові, м. Дніпропетровську, м. Києві. протягом осені 2016 р. відбулася культурно-мистецька акція «Історія прапорів України – княжі, козацькі, мілітарні та Державний Прапор».


Підготовку та проведення акції здійснила ВМГО «Асоціація інтернів Верховної Ради України» за фінансової підтримки Міністерства культури України.


Культурно-мистецька акція була розрахована на молодь (учнівська, студентська), представників національних шкіл бойового мистецтва («Спас», «Джура»), представників Збройних сил України, Національної гвардії України, Прикордонної служби, Морського сектору АТО, добровольчих батальйонів, працівників державних органів влади, органів місцевого самоврядування, представників громадського сектору, волонтерських організацій та організацій ветеранів АТО. 


Під час реалізації проекту програми було проведено науково-практичну конференцію «Традиції української мілітарної та державної символіки» в м. Запоріжжя в Запорізькому краєзнавчому музеї.


Увагу всіх учасників привернув унікальний музейний експонат, який прикрашав залу засідання – Державний прапор України розміром 3 х 5 м. Волонтери Запоріжжя виготовили і передали його бійцям 55-ї окремої артилерійської бригади, які відбували у зону АТО. Прапор прикрасили багатьма щирими написами з побажаннями воякам живими повернутися на рідну землю. Але, на жаль, на війні без втрат не буває… Сталося так, що сержант бригади Євген Сиротін загинув у зоні АТО. У грудні 2014 р. в останню путь у Запоріжжі героя проводжали із цим, спеціально привезеним із АТО, прапором. На згадку про сумну подію, рідні, військові побратими і друзі зробили на прапорі нові чисельні написи із словами любові та вірності, суму та жалоби, вдячності за жертовність, прощення та рішучості продовження справи загиблого. Військові побратими Є. Сиротіна назавжди залишили прапор його матері, а вона у 2015 р. передала дорогу реліквію Запорізькому краєзнавчому музею на вічне збереження.


Захід розпочався із урочистої церемонії передачі до Запорізького обласного краєзнавчого музею комплексу речей від учасника АТО, бійця 55 артилерійської бригади Г. Харченка. Серед експонатів особливий інтерес присутніх викликав прапор, який побував разом із запорізькими артилеристами на війні. Його виготовили і передали бійцям члени дитячої студії «Чарівниця» з м. Запоріжжя з побажання повернутися живими. Державний прапор України діти прикрасили словами: «Cлава Україні» – «Героям слава» «55 О. А. Б.», «3 ГАБР» та квітами і гілочками калини. Бійці повернулися живими і передали прапор на вічне збереження у музей. 

З доповіддю на тему «Проект ВМГО «Асоціації інтернів ВР України» «Історія прапорів України: княжі, козацькі, мілітарні та Державний прапор» виступив директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької ОДА, к. і. н. В. Мороко. Він виклав мету і основні ідеї проекту та акцентував увагу учасників на необхідності поліпшення справи виявлення, збереження та візуалізації історичних і сучасних українських прапорів у військово-патріотичному вихованні суспільства, а особливо молоді.

 

Про виникнення козацьких прапорів та про долю прапора гетьмана Мазепи, розповіла головний зберігач фондів Національного заповідника «Хортиця» О. Борисенко у доповіді на тему «Козацькі прапори. Прапор гетьмана Мазепи». що зберігається у Харьківському історичному музеї. Слухачі мали змогу не тільки почути, а і побачити історію цього унікального, одного з трьох збережених гетьманських прапорів.


Із ґрунтовною доповіддю «Військові прапори в системі козацьких клейнодів української Гетьманської держави XVII – XVIII ст.» виступив С. Білівненко голова правління Запорізького наукового товариства імені Якова Новицького, к.і.н., доцент кафедри джерелознавства, історіографії та спеціальних історичних дисциплін ЗНУ.

 

Завданням музейних закладів області і України у світлі реалізації проекту ВМГО «Асоціації інтернів ВР України» «Історія прапорів України: княжі, козацькі, мілітарні та Державний прапор» була присвячена доповідь заступника директора з наукової роботи КЗ «Запорізький обласний краєзнавчий музей» ЗОР, д.і.н., професора Г. Шаповалова. Зокрема, доповідач розповів історію унікального прапора-молитви, який зберігається у Львівському історичному музеї. Виготовлений у 1947 р. руками Теодори Підляшецької для синів, що пішли воювати в УПА за свободу України, прапор пройшов бої і криївки, полон і заслання до таборів ГУЛАГ. 1953 р. звільнений вояк Іван Підляшецький разом із прапором повернувся додому до матері. Багато років реліквія таємно зберігалася у сім`ї, а 2003 р., на прохання матері була передана до музею.

 

Учасники мали можливість ознайомитись з досвідом використання державної символіки у оформленні нових експозицій КЗ «Запорізький обласний краєзнавчий музей» ЗОР – «Майдан: початок незалежності», «АТО: війна за незалежність», виставкою з української національної символіки та сучасної символіки України у експозиціях музею національного заповідника «Хортиця» і Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки.

 

У акції взяли участь запорізькі військові, вчені-історики, працівники музеїв і заповідників, бібліотек, представники громадських організацій, а також старшокласники ЗОШ № 5. 



Запорізький обласний краєзнавчий музей вперше зустрічав відвідувачів вночі

2 жовтня 2015 р.

2 жовтня 2015 р. Запорізький обласний краєзнавчий музей відкрив двері для відвідувачів о 18:00 (зазвичай в цей час музей закривається). І це не випадково, адже в цей день наш музей вперше провів так звану «ніч в музеї» – акцію, що набула популярності у всьому світі.


Цього дня, вірніше вечора, гості музею мали чудову можливість взяти участь у квестах і отримати за це невеличкі сувеніри, відвідати різні екскурсії з можливістю потримати в руках історичні раритети, відвідати спеціальну «виставку на осліп», а також послухати етнобарабанну музику від Barabanza, та, навіть, самому взяти в руки шаманського бубна і спробувати зіграти. Кожен бажаючий міг сфотографуватися з музейними речами, та приміряти деякий одяг.

А ще можна було повчитися ліпити глиняні глечики на гончарному колі (гончарна студія Клименка), а також прикрасити себе чудовими малюнками, виконаними хною – натуральною фарбою.

 

Увагу відвідувачів неодмінно привертали дівчата, одягнені у вечірні сукні та хлопець мім – студенти театрального факультету Запорізького національного університету.

 

Кіногурмани мали чудову змогу оцінити сучасне українське кіно, адже під час "музейної ночі" у музеї відбувся показ короткометражних фільмів молодих українських авторів. Раніше ці роботи могли побачити відвідувачі різних фестивалів, як то "Амплуа", "ГаШоТю" та інших.



Запорізьких музейників відзначили в Дніпропетровську!

15 – 21 вересня 2015 р. в місті Дніпропетровську відбувся традиційний IV Всеукраїнський музейний фестиваль «Музей і діти: дитячі програми, центри, музеї». У фестивалі взяло участь 83 музеї, заповідники, громадські організації, видавництва з усіх куточків України.


Запорізьку область на фестивалі представили Національний заповідник «Хортиця», Запорізький обласний краєзнавчий музей та Запорізький обласний художній музей. 


Програмою фестивалю були передбачені проведення конкурсів міні-виставок «Мистецтво музейної експозиції», музейних видань, музейного промоушену і майстер-класу «Динамічні, інтерактивні музейні дитячі програми, виставки, музеї», демонстрація інтерактивних заходів для дитячої аудиторії, Майстер-клас «Майстри і діти», проведення круглих столів «Комплектування дитячих музейних колекцій», «Комп'ютерні технології для дитячої аудиторії», а також поїздка до Національного заповідника «Хортиця», якому виповнилося 50 років від дня заснування.


21 вересня стали відомі імена переможців конкурсних програм фестивалю. Краєзнавчий музей представив на суд авторитетного 

журі міні-виставку «Вже дорослі» та збірку наукових статей «Музейний вісник» № 14. Приємно відмітити, що друге місце в конкурсі «Мистецтво музейної експозиції» отримала виставка «Вже дорослі» Запорізького обласного краєзнавчого музею.

 

Серед переможців конкурсу «Мистецтво музейної експозиції» – Львівський історичний музей за виставку «Дитина і зброя» (Гран-Прі), Львівський музей історії релігії за виставку «Карпатські містичні вакації» (І місце), Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д.І. Яворницького за виставку «Спокуса. Дитячий куточок в кімнаті 1940 – 1960-х рр.» (ІІІ місце).

 

В останній день фестивалю учасники прийняли Резолюцію, в якій звернулися до Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем'єр-міністра та Міністра культури України з пропозицією розробити та прийняти державну цільову Програму розвитку музейної справи в Україні до 2020 р., в якій, зокрема, передбачити комплекс заходів із зміцнення матеріально-технічної бази музеїв, забезпечення музейної безпеки, розвитку нормативної бази, підвищення кадрового потенціалу галузі, соціального захисту музейних фахівців, популяризації музейних надбань в Україні та світі.



Запорізький обласний краєзнавчий музей прийняв участь у Першому Всеукраїнському фестивалі консервації

19 вересня 2015 р.

18 вересня 2015 р. Запорізький обласний краєзнавчий музей прийняв участь у Першому Всеукраїнському фестивалі домашньої консервації «Нас не подолати»! Музей показав старі книги рецептів домашньої консервації, банки початку ХХ ст., приладдя для шинкування капусти та закупорки пляшок ХІХ ст. та інше.


В рамках фестивалю відбулися дегустації і ярмарок виробів народних кулінарів, майстер-класи з консервації, карвінгу, 

конкурси серед учасників і відвідувачів, заходи з популяризації здорового харчування і активного способу життя, концертна і розважальна програма, лекції просто неба, фотосесії, виставка літератури, ярмарок та майстер-класи митців, створення «Книги рецептів» фестивалю та збір консервації на благодійні потреби, що за допомогою волонтерів буде передана нашим бійцям в зоні АТО. Домашню консервацію для бійців АТО передали і запорізькі музейники.


Фото – С. Андрух


В Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відкрили шкільну виставку

9 вересня 2015 р.

9 вересня 2015 р. в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка «Школа: подорож у часі».


Першим навчальним закладом на Запоріжжі стала батальйонна школа в Олександрівській фортеці, що розпочала працювати з 70-х років XVIII ст. Тоді тут навчалося 5 хлопчиків, в 90-ті рр. їх було вже більше 20. Це були діти військовослужбовців, жителів форштадту. Цей заклад проіснував до 1800 р. Особливого розвитку шкільна освіта в місті Олександрівськ набула вже на початку ХХ ст. В 1908 р. в місті працювало 23 навчальних заклади. Розвиток учбових закладів міста Олександрівська в цей період відображений в листівках, документах і шкільному приладді того часу.


В радянські часи освіті приділяли велику увагу – будували нові школи, відкривали заклади підготовки вчителів, видавали нові підручники, методичні та навчальні посібники. Під час Другої світової війни запорізькі школи зазнали великих втрат. Будівлі багатьох шкіл були зруйновані, багато вчителів загинуло на фронті. Діти навчалися в неопалюваних приміщеннях. Не вистачало самого необхідного: паперу, підручників, наочних посібників. Центральне місце в одній з вітрин займає класний журнал 1944 – 1945 рр., зшитий з газет.

Після війни школи відновили. Згодом кабінети поповнилися новими методичними матеріалами, лабораторним обладнанням, технічними засобами навчання. В вітринах представлені наочність та лабораторне обладнання з математичного, фізичного, хімічного та інших кабінетів. На стінах – шкільні плакати тих часів.

 

Сучасний етап розвитку шкільної освіти представлений фотографіями, методичними посібниками, підручниками, в тому числі і запорізьких авторів – Ф.Г. Турченка, Г.Ф. Турченко, А.В. Бойка, О.Р. Давлетова та інших.

 

Крім того, представити шкільне життя різних періодів допоможуть чисельні фотографії 20 – 60-х років, шкільна форма, старі шкільні підручники, наочні посібники, дошка та парта.

 

На виставці представлено понад 250 експонатів. Це матеріали з фондів Запорізького обласного краєзнавчого музею, з сімейних архівів співробітників музею, жителів міста. Наочні посібники та учбові прилади надали педагогічні колективи ЗОШ № 55, парту зберегли у ЗОШ № 89, сучасні методичні посібники та фотографії шкільного життя надали вчителі гімназії № 6.



В Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відкрили виставку, присвячену АТО.

21 серпня 2015 р.

21 серпня 2015 р. напередодні свята Дня Незалежності в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка «АТО: війна за незалежність». Вона присвячена військовим діям у східних областях України, що відбуваються через безпрецедентне та зухвале втручання Росії у внутрішні справи України.


У відкритті виставки взяв участь голова облдержадміністрації Григорій Самардак. Очільник області разом з бійцем 37-го окремого мотопіхотного батальйону 93 окремої механізованої бригади Олегом Коломйцем перерізали червону стрічку.


— Ця виставка була створена для того, щоб люди не забували, що могло трапитись на запорізькій землі. Сьогодні запоріжців переповнює відчуття вдячності солдатам, які ризикують своїм життям заради того, щоб ми могли будувати європейську державу з комфортними умовами для життя наших людей. Пишаюся нашими патріотами. І напередодні Дня Незалежності, можу підкреслити, що Запоріжжя – це справний форпост, через який не пройдуть беззаконня та хаос, що наразі панують на території Донецької та Луганської областей, – підкреслив голова облдержадміністрації.


На урочистому відкритті виступили директор Запорізького обласного краєзнавчого музею Георгій Шаповалов, депутат Запорізької обласної ради, історик, професор Федір Турченко, заступник обласного військового комісара, учасник АТО Михайло Логвинов.


Основу виставки складають особисті речі учасників АТО та фрагменти озброєння від 55-ї окремої артилерійської бригади, 37-го окремого мотопіхотного батальйону 93-ї окремої механізованої бригади, 79-ї аеромобільної бригади, 25-ї гвардійської бригади транспортної авіації, в/ч Національної гвардії А3033. Особливі емоції залишає комплекс від 37-го окремого мотопіхотного батальйону підполковника О. Лобаса, який і сьогодні захищає Маріуполь. В експозиції особисті речі двох бойових товаришів – коригувальника Д. Щербака і навідника О. Макєєва, які загинули, виконуючи бойове завдання під Широкиним.


На виставці представлені фрагменти зброї та воїнської амуніції: частини корпусів снарядів «Ураган» та «Град», касета 

«Василька», фрагменти гаубиці 2А65 «Мста», протиракетні комплекси залпового вогню, протитанкові гранати, велика кількість різнокаліберних гільз, кулі та багато іншого.

 

Сюжетні та портретні фотографії висвітлюють події в Луганську, Донецьку та Запоріжжі напередодні війни; в найгарячіших точках фронту: в Іловайську, Дебальцевому, донецькому аеропорті, в Маріуполі та поблизу Широкиного.

 

Образ блокпосту, представлений на виставці, створює враження реального форпосту на східному рубежі Запорізької області. Тут представлені справжні експонати з реальних блокпостів області.

 

Велику колекцію експонатів зібрали наукові співробітники музею разом із волонтерами та воїнами-запоріжцями, які саме зараз боронять Україну від проросійських бандитських формувань в Донецькій та Луганській областях. Серед них заступник командира 55-ї окремої артилерійської бригади підполковник І. Немінський, полковник В. Поляков, учасники АТО В. Нефьодов, В. Зайцев, Г. Харченко, І. Ігнатенко, старшина Народної самооборони Запорізької області І. Грицаєнко та інші. Багато експонатів допомогли зібрати запорізькі волонтери Благодійного фонду «Лебедія» О. Ярошенко, Л. Мороко, О. Нестерович, О. Тимчишина.

 

Виставка стане гідним вшануванням відданості й пожертви українських воїнів, всієї запорізької громади, яка зуміла захистити місто від розгулу сепаратизму, і не лише інформує про воєнні події та воїнську відвагу, а й виховує юне покоління на прикладі героїв АТО.

 

Під час відкриття виставки відбулася презентація присвяченої війні на сході України поетичної збірки Олександра Медка «Хора». Книгу, що побачила світ завдаючи видавництву «Дике Поле», органічно доповнюють фронтові фотографії учасника АТО Данила Бондаренка.

 

На відкритті меценат, медальєр та давній друг музею Дмитро Піркл передав до фондів музею дві гравюри 1946 – 1947 років відомого графіка Олександра Пащенка. На гравюрах зображене відновлення греблі Дніпрогесу.



Виставка «Воїн крізь віки» тепер у запорізькому обласному краєзнавчому музеї

10 липня 2015 р.

10 серпня 2015 р., у Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відкрилася фотовиставка «Воїн крізь віки». На виставці представлено понад 40 фотографій етно-фотографа Анни Сенік, на яких відображено десять періодів з тисячолітньої історії образу українського воїна – від Київської Русі до сучасності.


В процесі роботи над проектом було проведено понад 12 фотосесій з реконструкціями воїнів різних історичних епох. В якості консультантів та моделей у проекті взяли участь історик Микола Балабан, поетеса Анастасія Дмитрук, військовослужбовці та інші.


Виставка проходить під патронатом Міністерства оборони України (Аліна Фролова). Автори проекту – фотограф Анна Сенік і історик 

Микола Балабан. Організатор виставки в м. Запоріжжя – ГО «Запорізький медіа-центр». Партнер виставки – Запорізьке обласне об'єднання ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка.

 

Під час відкриття виставки відбулася прес-конференція за участю директора департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької ОДА Владислава Мороко, директора Запорізького обласного краєзнавчого музею Георгія Шаповалова, керівника ГО «Запорізький медіа-центр» Тетяни Орлової, представників Національного заповідника «Хортиця» Сергія Дударенка та В'ячислава Зайцева. На прес-конференції був показаний відеоролік, що висвітлює деякі епізоди з процесу роботи над проектом та містить інтерв'ю з авторами проекту.



У Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відкрили виставку вишитих картин Нелі Гамової

23 липня 2015 р.

23 липня 2015 р. в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка самодіяльної майстрині-вишивальниці Нелі Андріївни Гамової «Завжди перемагає любов…».


Неля Андріївна народилася в 1945 році. В важкі післявоєнні роки, коли не вистачало самого необхідного в побуті, жінки намагалися своїм рукоділлям прикрасити оселі, внести яскраві барви в сіре повсякдення. В дитинстві Неля спостерігала, як вишивали мама та бабуся і з задоволенням навчалась в них. Але присвячувати багато часу цьому захопленню не вдавалося, виконавши декілька робіт вона залишила рукоділля. У 1963 р. закінчила школу і вступила до Запорізького машинобудівного інституту, де в 1968 р. отримала диплом за спеціальністю радіомеханіка. Дівчину направили на роботу на завод «Іскра». В житті ця жінка робила все ґрунтовно – перше місце роботи стало й останнім, тут вона працювала до виходу на пенсію. Вийшла заміж, народила й виховала двох синів. Роботи завжди було багато, часу на творчість не вистачало. 


Через багато років, коли діти виросли, з’явилася можливість подорожувати. Під час перебування в Болгарії у будинку друзів Неля Андріївна побачила вишиті картини. Вона згадала дитинство, свої перші творчі спроби і відчула бажання відновити навики вишивання. Але серйозно зайнятися рукоділлям її спонукала хвороба, яка прийшла зненацька.


В такій ситуації хтось впадає у відчай, замикається в собі, шукає винних у своїх негараздах. А сім’ю Гамових біда ще більш згуртувала, 

сини знайшли спосіб відволікти матусю від сумних думок – подарували їй набір для рукоділля, який припав до душі і відкрив нові риси особистості Нелі Андріївни.


Вишивання хрестом дозволило їй поринути у світ краси, довершеності, зазирнути у найкращі куточки своєї душі, відчути потребу поділитися світлим сприйняттям світу з оточуючими. Лежачи в ліжку жінка голкою та нитками передає красу природи в різні пори року, букетів ніжних квітів, зображує затишні куточки різних міст і сіл. Окрему групу робіт складають зображення тварин і птахів. Наче живі постають вовки на фоні зимового лісу, тигр із сумним поглядом, гордовитий півень та квочка з курчатами, павич, коти – улюбленці майстрині. Їх багато, вони незалежні і наче живі лежать на диванних подушках. На вишивках яскраві казкові персонажі і навіть автомобілі. Кавові чашки і веселий кухар за роботою можуть стати прикрасою кухні самої вибагливої господині.

 

В традиціях нашого народу в горі і радощах звертатися до Бога, просити заступництва в святих. Неля Андріївна вишиває ікони – образи Пресвятої Богородиці, Святого Миколая, янголів. Ними розпочинається виставка.

 

На виставці представлено 56 робіт, що створюють відчуття радості, віри в майбутнє, оптимізму. Майстриня з великою повагою ставиться до своєї сім’ї і відзначає, що тільки завдяки підтримці з боку чоловіка і синів вона створила це свято любові і краси.



Запорізький обласний краєзнавчий музей повернувся з перемогою з музейного форуму!

17 червня 2015 р.

17 червня 2015 р. в мальовничому містечку Меджибіж (Хмельницька область) на території Державного історико-культурного заповідника «Межибіж» відбувся Перший регіональний музейний форум «Музей: храм муз – 2015», організований Управлінням культури, національностей та релігій Хмельницької облдержадміністрації. На форум приїхали музейники з п'яти областей України: Хмельницької, Вінницької, Рівненської, Львівської та Запорізької.


На форумі учасники представили свої нові проекти, друковану продукцію, мультимедійні програми тощо. До конкурсної програми було заявлено 25 проектів від 17 музеїв. Від Запорізької області у форумі взяв участь Запорізький обласний краєзнавчий музей, що представив свої здобутки у двох номінаціях: конкурсі музейних наукових та рекламних видань та конкурсі музейних мультимедійних програм. Рішенням авторитетного журі, перемога в конкурсі музейних наукових та рекламних видань була віддана Запорізькому обласному краєзнавчому музею. Члени журі оцінили високий рівень науково-теоретичного щорічника «Музейний вісник» та інших видань музею.

 

В інших номінаціях перемогу отримали Львівський музей історії релігії (конкурс музейних міні-експозицій), Кам'янець-Подільський державний історичний музей-заповідник (конкурс музейних мультимедійних програм), Рівненський обласний краєзнавчий музей (конкурс музейних фільмів).

Флісова шапка бійця АТО, бронежилет Революції Гідності та в руках Апостол 1639 року. «Я – твій щит» – так називається експозиція, яку привезли львів’яни з музею історії релігії. Рівно сто років тому Апостол, під час Першої Світової війни, був прострілений кулею. Тоді він захистив людське життя, послугувавши своєрідним щитом. Ця міні-експозиція виборола перше місце в номінації.


Єдиний в Україні музей-студія фотомистецтва (м. Хмельницький) привіз на форум перший вітчизняний фотоапарат серійного виробництва ФЕД 1934 року. Того року їх було випущено близько двох тисяч, а до нашого часу лишилося не більше десятка.


Представники культурно-археологічного центру «Пересопниця», що на Рівненщині, розповіли – як каліграфи в давнину переписували Євангелія. Чорнило ж яким писали, виготовляють по сьогодні за стародавнім рецептом. На форумі будь хто міг спробувати себе у ролі старописця.


Оригінальні проекти представив Хмельницький обласний літературно-меморіальний музей М. Островського. Серед них – проект, що долучає людей до культури написання та відправлення поштівок.



Запорізький обласний краєзнавчий музей взяв участь у Фестивалі української культури «Від предків до нащадків»

14 червня 2015 р.

У неділю 14 червня у парку Перемоги відбувся Фестиваль української культури "Від предків до нащадків", організований ГО "Всеукраїнське об’єднання “Патріот”. Фестиваль об’єднав десятки майстрів народної творчості із Запоріжжя, Запорізької, Дніпропетровської областей та, навіть, АР Крим.


Протягом дня у парку відбувалися майстер-класи майстрів традиційного українського народного промислу, лекції краєзнавців, виступи майстрів української музики, традиційні українські танці, театральні виступи та постановки, ярмарок виробів майстрів. В рамках фестивалю пройде театралізована постанова українського традиційного весілля із залученням до дійства гостей фестивалю. Також в рамках фестивалю пройшов ярмарок "Продажі на користь Армії України" за участю волонтерів, які допомагають Українським військовим.

Окремим стендом на фестивалі були представлені Запорізький обласний краєзнавчий музей та Запорізький обласний туристично-інформаційний центр. Музейники привезли автентичні речі з музейної колекції: жіночий одяг кінця ХІХ ст., рушники ХІХ ст., прядку ХІХ ст., керамічні вироби місцевих майстрів ХІХ  - початку ХХ ст. тощо.

 

Туристично-інформаційний центр представив новинки туристичної та краєзнавчої літератури про Запорізький край, а також інформував всіх бажаючих про визначні місця і пам'ятки Запорізької області.

 

Ввечері гостей зі сцени розважали запрошені виконавці як традиційної, так і сучасної музики.



В Запорізькому обласному краєзнавчому музеї започатковані Дні Героя

5 червня 2015 р.

Академія творчості «АМПЛУА» і Запорізький обласний краєзнавчий музей започаткували ще один спільний соціальний проект на підтримку українських військових, поранених в зоні АТО. 


Відтепер щотижня в музеї проводитиметься «ДЕНЬ ГЕРОЯ», де на солдат чекатиме культурно-розважальна програма, а саме: цікаві екскурсії по музею, покази історичних та науково-популярних фільмів, демонстрація короткометражних кінофільмів від молодих українських режисерів.


Перший «ДЕНЬ ГЕРОЯ» вже відбувся 5 червня цього року. Солдати з різних військових підрозділів із задоволенням знайомилися з історією запорозького козацтва і Січі, роздивлялися діорами вільного степу, блакитного моря у сонячному сяйві та рідкісних представників флори й фауни, притаманних Півдню України.


Відважні воїни з різних куточків України раділи можливості відволіктися від щоденних лікувальних процедур і трохи

розважитися, торкнутися історичної та культурної спадщини, представленої в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї. 

 

— Зараз в українському тилу проходить теж свого роду мобілізація на допомогу українській армії: заможні перераховують гроші на рахунок армії, волонтери допомагають пораненим, актори виступають у шпиталях і, навіть, на фронті. Звісно, й Академія творчості «АМПЛУА» не залишилася байдужою і теж долучилась до діяльності на підтримку українських військових, — розповідає організатор, креативний директор Академії творчості «АМПЛУА» Тетяна Щастіна. — В рамках проекту «ДЕНЬ ГЕРОЯ» у партнерстві із Запорізьким обласним краєзнавчим музеєм ми організували для наших солдатів додаткове лікування культурою та мистецтвом. І дуже радіємо з того, що солдатам це цікаво. На думку медичних фахівців, це покращує їх емоційний та психологічний стан. Тому ми із задоволенням і надалі підтримуватимемо наших шановних захисників».


Нагадаємо, що в планах Академії творчості «АМПЛУА» і музею зробити подібні зустрічі щотижневими.



«Kinder День» в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї

1 червня 2015 р.

Сьогодні понеділок. Зазвичай по понеділках музей не працює, але сьогодні надзвичайний день – 1 червня – перший день літа, та ще й Міжнародний день захисту дітей. Тому Запорізький обласний краєзнавчий музей цього дня гостинно відкрив двері для маленьких відвідувачів.


1 червня в нашому музеї був "Kinder День". Ми з усіх сил намагалися зробити із звичайного понеділка справжнє свято для дітей – з конкурсами та подарунками. Сьогодні в музеї діти за 

допомогою дорослих "квестили", брали участь у своїх перших "археологічних розкопках", малювали і отримували за все це призи та подарунки!

 

До речі, дитячі малюнки так всім сподобалися, що ми вирішили їх експонувати в музеї протягом всього тижня!

 

Сподіваємося, що нам вдалося подарувати гостям музею в перший день літа веселий настрій. Чекаємо в гості ще!



В Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відбувся обласний семінар для директорів музеїв та заповідників

21 травня 2015 р.

21 травня 2015 року в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї відбувся обласний семінар з актуальних питань розвитку музейної справи для директорів музеїв і заповідників.


Відкриваючи захід, директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій облдержадміністрації Владислав Мороко привітав усіх присутніх з професійним святом – Міжнародним днем музеїв і поздоровив переможців, які отримали обласні премії у номінації «За досягання в розвитку музейної справи».


— Наразі перед музеями стоїть завдання щодо модернізації музейних експозицій у відповідності до вимог сьогодення. Об’єктивне висвітлення історії, питання патріотичного виховання – це те, на чому повинні зосередитися музейні працівники, — зазначив Владислав Мороко.


На семінарі розглядалися актуальні питання з музейної діяльності: популяризація музейної справи в сучасних умовах; інтерпретація існуючих експозицій Другої світової війни відповідно до сучасних умов; взаємодія музеїв з громадськими об’єднаннями в організації виставок та тематичних заходів патріотичного спрямування;

музейні масові заходи як елемент патріотичного виховання молоді; робота щодо отримання грантів на модернізацію музейної та заповідної справи.


Під час наради підіймалися питання забезпечення безпеки в умовах ситуацій, пов’язаних з діяльністю музеїв у зоні збройних конфліктів. Задля отримання кваліфікованої інформації до участі були запрошені спеціалісти Головного управління ДСНС України у Запорізькій області, які звернули увагу на ті проблеми та загрози, про які повинні знати не тільки керівники музеїв, а й всі мешканці регіону.


Загалом у заході взяли участь понад 40 керівників музейних установ районного, обласного рівня, національних заповідників, а також директори відомчих музеїв.


Учасники семінару ознайомилися з новими експозиціями обласного краєзнавчого музею.



В музеї провели обласний екологічний форум

28 квітня 2015 р.

28 квітня 2015 року обласним Центром еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді на базі Запорізького обласного  краєзнавчого музею з метою презентації кращого досвіду використання природних ресурсів для оздоровлення школярів проведено обласний екологічний форум «Здоров’я дітей на зеленій планеті». В заході взяло участь 103 вихованця з 4 позашкільних закладів області (ЗОЦЕНТУМ, Бердянська СЮН, Мелітопольський ЦЕНТУМ, Енергодарський ЦТКС), 3 закладів освіти інтернатного типу Запорізької обласної ради (Запорізька спеціалізована школа-інтернат «Січовий колегіум», Запорізька загальноосвітня школа-інтернат № 4, Матвіївська загальноосвітня санаторна школа-інтернат), загальноосвітніх закладів 4 районів області (Василівський, Гуляйпільський, Запорізький, Новомиколаївський) та 3 районів м. Запоріжжя (Заводський, Шевченківський, Хортицький).


Під час заходу учасники презентували досвід роботи на зупинках: «Пасіка», «Сад», «Город», «Ягідник», «Квітник», «Лікарські рослини», «Ліс», «Степ», «Річка», «Море», «Лиман» віртуальної екостежини «Здоров’я».


Завдяки креативним пошукам педагогів учасники форуму представили різні форми презентації досвіду закладів: практикуми, майстер-класи, інсценування, аматорські виступи з використанням національної еколого-валеологічної спадщини, сучасні підходи до охорони довкіллі та використання природних ресурсів для оздоровлення школярів.


Вихованці Бердянської станції юних натуралістів розкрили гармонізуючу енергетику природи (деревотерапія, анімалотерапія, 

зерно терапія, астромінералотерапія), провели «майстер-клас» з пальчикової гімнастики та точкового масажу. 

 

Екскурсоводи Мелітопольського Центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді презентували «азбуку здоров’я» учасників літнього табору «Простір»: зарядка бадьорості, раціональне харчування, сонячні та повітряні ванни, щоденна праця, активне дозвілля тощо.

 

Корисні властивості меду – еліксиру здоров’я, дивовижний його мінеральний склад, застосування в медицині, косметології, кулінарії театралізовано розкрили вихованці «Січового колегіуму» та НВК № 42 Шевченківського району м.Запоріжжя.

 

Команда «Черлідінг» Енергодарського ЦТКС показали сучасні елементи оздоровлення школярів, користь бігу та «стретчинга» (фітнес-розтягування), доказали: щоб здоровим бути – треба займатись спортом.

 

Лікувальні властивості лікарських рослин розкрили  учні Приморської ЗОШ Василівського району, Тернуватського НВК Новомиколаївського району, ЗОШ № 75 Заводського району м.Запоріжжя.

 

Цікаве інсценування казки про забруднення морської акваторії показали учні НВК № 67 Заводського району м. Запоріжжя. 

 

Всі учасники форуму нагороджені Грамотою Департаменту освіти і науки облдержадміністрації за творчу презентацію досвіду використання природних ресурсів для оздоровлення школярів.